Test Gigabyte i-RAM disku
Znovu připomeňme, že karta se strká do PCI slotu jen kvůli napájení. Z něj si totiž i při vypnutém PC, které je stále zapojeno v elektrické síti, bere 3 V určené pro „Stand By“ (pohotovostní) režim. To znamená, že dokud PC neodpojíte z proudu, stále si bude i-RAM pamatovat všechna data. Po přerušení napájení (třeba po vyjmutí z PC) si díky vlastní baterii bude data pamatovat ještě po dobu zhruba 16 hodin. Nicméně trvanlivost dat a kapacita zde rozhodně nemohou být těmi hlavními faktory. Důležitá je rychlost a na tu se pojďme mrknout.
Jak již bylo uvedeno, Gigabyte i-RAM byl srovnáván s opravdickým pevným diskem, konkrétně Seagate 80GB (7200 ot./min., 8MB buffer). Už na první pohled je jasné, že kapacita není ani u plně osazeného i-RAM „disku“ právě oslňujícím faktorem. Ale Windows XP se na něj nainstalovat dají.
Výsledky prvního testu jsou moc hezké. Zatímco na disku Seagate nastartovaly čerstvé Windows XP do zaznění přihlašovacího zvuku během 13,17 sekundy, s i-RAM stačilo pro tutéž akci pouze 6,42 sekundy.
Další testy už byly prováděný pomocí PCMarku 04, ve kterém i-RAM obdržel bezmála 58 tisíc bodů za tento výkon:
|
Krásně je zde vidět, jak pracuje nejdůležitější faktor úložného prostoru bez pohyblivých částí. Tím je přístupová doba, kterou HD-Tach u Gigabyte i-RAM naměřil jako 0,1 ms (u disku Seagate bylo naměřeno 13 ms). Zatímco u skutečného disku jsou při různých akcích různé reálné rychlosti přenosu dat, u i-RAM je všechno zhruba stejné.