Test: levná Nokia 112 Dual SIM po 1 roce používání
Kapitoly článků
Výdrž akumulátoru a dobíjení
Všichni dobře víme, že udávaná výdrž ve standby je jen teoretické maximum, které spíše odpovídá telefonu položenému trvale na jednom konkrétním místě, na nějž nikdo nesáhne. 35 dní je tedy hezký údaj, ale v reálném použití se na něj nedostanete ani omylem. Jaká je reální výdrž za běžného provozu ale nedokážu říci. Rozhodně je to víc než 1 týden, může to být i víc než 2 týdny, podle toho jak moc telefonujete.
Nokia 112 má indikaci stavu akumulátoru pomocí ikonky baterky se čtyřmi dílky uvnitř. Jelikož není dobré „vytřískávat“ Li-ion akumulátory až na dno, obvykle když stav poklesne na dva až jeden dílek, tak dobíjím. Trvá to pochopitelně různě dlouho, ale mohu říci, že v průměru 10 dní do polovičního stavu akumulátoru je hodnota výdrže, kterou můžete brát jako relevantní. Celkově by tedy telefon mohl vydržet v běžném provozu s menší mírou telefonování a trvalým zapnutím i přes noc(i) zhruba 2,5 až 3 týdny. A to je ve světě 1denních až 3denních smartphonů vynikající, byť jsem nyní ke smartphonům nefér (ty jejich typický majitel využívá daleko více než jen na telefonování).
Kvalita provedení
To, jak vypadá Nokia 112 po roce používání, si můžete prohlédnout na fotografiích. Nejdřív se podívejme na tělo.
Jak vidno, po roce už se různě po těle odlupuje vrchní lak na částech těla (fotografie nad tímto odstavcem mají zvýrazněný kontrast, jinak se totiž celý efekt nedá dobře vyfotit - takto fotografie lépe odpovídají skutečnosti). Je to zčásti dáno nošením v kapse s klíči, ale takovéto olupování jsem s jinými mobily než Nokia nepozoroval, včetně levného Samsungu E1200 - jenže jeho tělo je prostě černý plast, zatímco Nokia 112 má nátěr. Takže ji buď noste ve „fusekli“, nebo v kapse bez kovových předmětů, nebo počítejte s tím, že povrch půjde postupně pryč.
Horší je to s vrchním lesklým krytem, který překrývá i displej. Tady to není jen o klíčích, ale opět musím konstatovat, že Samsung E1200 za 299Kč ani klíče nepoškrábou takhle snadno jako Nokii 112. Je mi líto, tohle je obrovská výtka: povrch kryjící displej má nedostatečnou mechanickou odolnost a na světle se pak přes ty škrábance na displej kouká daleko hůře. Tady Nokia šetří na místě, kde nemá.
makroskopický detail škrábanců na krytu LCD
Po nějakých 30 až 50 odejmutích zadního krytu, který drží jen malé plastové packy, začnete pozorovat určité odchlipování. Je to zanedbatelné, ostatně ani nemáte důvod tolikrát pod kryt jít, pokud vám vyhovuje přelévání dat z/do telefonu skrze pomalý Bluetooth, nikoli rychle přes microSD kartičku v USB čtečce.