Test: levná Nokia 112 Dual SIM po 1 roce používání
Kapitoly článků
Základní nastavení
zamčený mobil | domovská obrazovka (upravená)
V prostředí platformy S40, kterou Nokia 112 používá, lze nastavit „domovskou obrazovku“. Sice lze měnit jen tři části obrazovky, a to v úzce omezeném seznamu použitelných položek (hodiny, kalendář / plánovač, Manažer SIM, indikátory, Odpočítávací měřič, Panel zástupců, Rádio a média, Upozornění), ale berme to jako vhodný minimální základ na „hloupém telefonu“, kde nižší cizí mobily nenabízejí nic.
budík | manažer SIM | kalendář
Můžete si na svoji obrazovku naskládat co chcete, a to je fajn. Ostatně některé položky jsou dále přizpůsobitelné, například panel zástupců má ve výchozí podobě facebook, obchod, internet a fotoaparát, ale lze sem dát i položky jako aktivaci BT, budík, časovou přímku, e-mail, hlasovou schránku, kalkulačku, režim letadlo, přenos dat a mnoho a mnoho dalšího.
Pokud by vás zajímalo něco konkrétního, dejte mi vědět v diskusi, do recenze to doplním.
Telefonní/mobilní funkce
Z hlediska telefonování je Nokia 112 boží. Hlasitost poslechu je dobrá, protistrana slyší také dobře. Když máte osazeny dvě SIM, lze nastavit jestli chcete při vytáčení čísla / odesílání SMS /aktivaci internetu vybírat pokaždé ručně danou SIM, přes kterou to půjde, nebo lze nastavit, která se má pro co používat. Bohužel jen obecně na volání / SMS / internet, nikoli pro jednotlivé kontakty, což by bylo skvělé, pokud jako já máte osazeny záměrně SIM dvou různých operátorů.
S SMS nemám žádný problém, naopak si pochvaluji konečně dobře fungující doplňování slov, které tak z 80-90 % vybírá slovo, které opravdu chci, není problém doplnit další a je zde diakritika. Takhle fungující doplňování jsem na Samsungu nikdy neměl.
Výtku mám k budíku. Když i levný Samsung E1200 nabízí nastavení až 5 budíků, proč má Nokia 112 s trojnásobnou cenou pouze jeden budík? Tohle je věc, která mi opravdu chybí. Trochu škoda je dále třeba u kalkulačky, že jde o aplikaci, která se déle spouští (podobně jako browser Nokia Xpress). Na druhou stranu, Samsung E1200 u mě skončil poté, co jsem několikrát telefonoval v kapse, jelikož zámek klávesnice je pouze přes dlouhý stisk jediného tlačítka. Nokia má svůj standardní systém zamykání/odemykání dvěma tlačítky. Celkově ale hodnotím telefon v základních funkcích jako dobrý.
Web
Od tohoto mobilu tedy nelze očekávat žádné „smart“ záležitosti. Ano, obsahuje webový prohlížeč, e-mailového klienta či facebook, ale používat tyto věci je velmi, ale opravdu VELMI neergonomické, až frustrující. Ostatně na displeji o rozlišení 128×160 prostě nelze rozumně zobrazit žádnou webovou stránku. Sice je zde k dispozici konečně lepší prohlížeč než původně obsažený Nokia Xpress - na platformy S40 i S30 se loni v srpnu dostala jako výchozí Opera Mini - ale proti extrémně malému rozlišení se prostě plout nedá.
Video a audio
Stejně tak je z tohoto důvodu prakticky nepoužitelná podpora videa. Kromě toho, že je telefon velmi vybíravý co se týče podporovaných formátů a parametrů komprese (to je společné většině těchto jednoduchých mobilů), dívat se na video na takto mrňavém displeji nestojí za nic.
Pro přehrávání hudby je Nokia 112 přijatelně dobrá. Přehrávač je sice z hlediska možností obsluhy takový dřevní, z playlistů se asi zblázníte (a nečekejte, že vám návod od telefonu řekne, jak to na microSDHC kartičce připravit, aby se mezi alby dobře procházelo), ale dodávaná sluchátka hrají jakž-takž přijatelně a není problém připojit něco silnějšího. Hlasité přehrávání přes reproduktorek je ale výrazně méně kvalitní než například u mého staršího telefonu Samsung GT-5530.
Fotoaparát
Další tragickou, téměř nepoužitelnou věcí, je fotoaparát. Už jsem se proti 0,3Mpix Nokiím v minulosti ohrazoval vícekrát a po koupi tohoto telefonu se mi to jen potvrdilo: kvalita fotografií je naprosto tragická. Nejenže je špatná kvůli rozlišení 640×480, ale ona je tragická i v porovnání s jakýmikoli jinými fotografiemi zmenšenými na 640×480. Jinými slovy neodpovídá ani takto mizernému rozlišení - porovnával jsem s Nokií 112 jak snímky z 10Mpix APS-C zrcadlovky, tak 14Mpix Nikonu 1, 10 let starého 3Mpix Pentaxu Optio 33 ale i skenů 20 let starých snímků z kinofilmového kompaktu s primitivním plastovým objektivem. Vše samozřejmě před porovnáním zmenšeno na 640×480, však se na jedno takové porovnání s Nikonem 1 S2 podívejte sami: