Test dvou 120GB levných SSD 3. generace s řadičem SandForce
Kapitoly článků
ADATA v tomto testu figuruje jako levnější druh. I on se dodává v placaté krabičce, zajímavé je, že na druhé straně najdete i zmínku o rychlostech, přičemž se výrobce nezapomněl zmínit i o přenosu multimediálních dat.
Ta jsou typicky komprimovaná, takže vzhledem k přítomnosti řadiče SandForce, který data za běhu de/komprimuje, proletí SSDčkem pomaleji. Neméně zajímavé je, že na zadní straně najdete popis produktu i v češtině. To je ale také poslední místo, kde na češtinu u tohoto produktu narazíte. V návodu ji budete hledat marně.
Stejně jako Corsair, i ADATA přibaluje praktický montážní rámeček a šroubky. ADATA však nabízí ještě bonus navíc. Najdete ho na spodní straně SSD.
Tím bonusem je instalační klíč pro Acronis True Image HD, software pro klonování dat, s jehož pomocí můžete snadno překlopit váš systém z existujícího HDD na toto SSD. Stáhnout z internetu si ho ovšem budete muset sami.
Rozebrání tohoto SSD už vyžaduje povolení čtyř šroubků, z nichž se jeden, jak bývá obvyklé, nachází pod zákeřnou samolepkou, která má tendenci zanechávat na svém podkladu při odlupování nevratné stopy. Nic, co by nás vyloženě trápilo, dostat se do Corsaira Force 3 byl rozhodně větší oříšek ;).
Konstrukce tohoto SSD je mírně odlišná od Corsairu. Čipů je zde poloviční množství s dvojnásobnou kapacitou, takže co do využití je na tom stejně, ale protože je těch čipů méně, můžeme očekávat nižší rychlost (k většímu množství čipů se dá v lepším případě přistupovat paralelně).
Přiznáme se, že kdo vyrábí tyhlety flash čipy, nemáme ani páru. Kdo to dešifruje, tomu zde veřejně poděkujeme :). Jejich značení nám nic ani neříká, ani nenapovídá a to na nás nepůsobí dvakrát důvěryhodným dojmem. Jedno je však jisté: jde o asynchronní MLC čipy (ADATA se za to ve specifikaci nestydí). Také je zjevně jasné, jak se dělá 240GB verze – přidají se i čipy na druhou stranu tišťáku.
Ani zde nemineme výpis z CrystalDiskInfo, opět vše již po testech.