Test dvou 120GB levných SSD 3. generace s řadičem SandForce
Kapitoly článků
Jako první si dnes představíme Corsair Force 3 120 GB. Prodává se v malé tenké krabičce, jejímž obsahem je kromě samotného SSD také rámeček a šroubky.
Samotné SSD působí takovým poměrně lehkým dojmem. To nejsou pevné disky, které mají přes půl kila, tahle sranda váží podle našeho měření 54 gramů. To Kingston SSDNow V+200 váží dvakrát tolik, přesně 107 g.
Tak se pojďme podívat dovnitř. Ale moment, kudy se tam vlastně leze? Jak vidíte na obrázcích výše, šroubky jsou zašroubovány odkusi zevnitř (spodní strana) a vrchní strana žádné nemá. Co nám to tedy zakrývá ona nálepka, která působí dojmem bezpečnostní záruční přelepky?
Tak to je fór :) Tahle přelepka, byť obsahuje klišé-hlášku warranty void if removed, nemá s ochranou proti vniknutí dovnitř nic společného. Abyste se dostali dovnitř, nemusíte se jí ani dotknout. Konstrukce SSD je klasického typu oříšek
- je třeba ho rozlousknout ;).
Vyžaduje to jistou dávku opatrnosti, protože šasi, byť lehké, je poměrně pevné, což se naopak nedá říci o jeho černém celkem snadno odstranitelném nátěru (tedy škrábance budou v kovu dobře vidět). No, ale co naplat, zvědavost zabila kočku, říká se, takže jsme uvnitř.
Konstrukce tohoto SSD je poměrně přímočará, neboli jak říkají angličané straightforward
. Z obou stran flash čipy od Micronu (každý s kapacitou 8 GiB), z jedné strany SSD řadič SandForce. A ještě zbylo trochu místa na … rezervní vzduch ;). Jedná se pochopitelně o asynchronní MLC čipy (Corsair tuto informaci do specifikace zahrnul, ale dalo by se to dohledat i u Micronu podle označení 29F64G08CBAAA).
Jelikož má SSD kapacitu 120 GB, je jasné, že SSD si pro svou práci vyhrazuje skoro 17,5 GB (16,24 GiB), neboli prostě skoro 12,7 % reálné kapacity. Tak je to ale se všemi 120GB SSD.
Ještě pro orientaci výpis vlastností a parametrů z CrystalDiskInfo. Stav Host Reads/Writes je již po testu a po nějakém čase běžného používání.