Zimní test: Noctua NH-D15 versus Core i7-5960X
Kapitoly článků
Noctua NH-D15 má své klady i zápory. Mezi klady se řadí vynikající výkon s tichým chodem i u náročného procesoru (na 4,3 GHz přetaktovaný model Core i7-5960X bude mít ekvivalent TDP odhadem někde kolem 180 W, možná víc). Noctua navíc dává dlouhou záruku (což se týká hlavně ventilátorů) a stále platí, že její chladiče osadíte na všechny platformy, i ty budoucí (a kdyby náhodou Secufirm 2 nestačil, Noctua vám ráda jednoho dne zdarma pošle „Secufirm 3“).
Jsou zde ale i zápory. Předně jsou to obrovské rozměry, kdy chladič na řadě desek koliduje s prvním PCI Express ×16 slotem pro grafiky. To byl i případ naší Gigabyte X99 UD7. Kompletní přehled najdete na webu výrobce, Noctua pak zejména pro S2011-3 (Haswell-E), kde je kolize u drtivé většiny desek s Intel X99 čipsetem, připravuje asymetrickou verzi. Pro tuto platformu se tak vyplatí počkat na její případný příchod (plánován je na druhé čtvrtletí 2015).
S rozměry pak souvisí i vysoká hmotnost a vlastně i cena. Téměř dva a půl tisíce Kč je opravdu hodně, až příliš na to, aby bylo možné všeobecně doporučit koupi tohoto chladiče. Je to dáno tím, že jeho výkon je tak obrovský, že smysl má jen pro ty opravdu nejvyšší procesory.
Noctua NH-D15 se tak stává chladičem vhodným pouze pro nadšence a overclockery, kterým se odmění vynikajícím výkonem bez obav z prasknutí či zlomení nějaké hadičky vodního chlazení. Jako taková si odnáší bronzové ocenění.
Hodnocení
+ vynikající výkon | |
- kolize s prvním PCIe16 slotem na řadě základních desek | |
± obrovské rozměry a hmotnost |
Poděkování:
Za zapůjčení chladiče pro test děkujeme společnosti Noctua.