Test: Samsung 2343NW - superlevný monitor s rozlišením 2048x1152
Kapitoly článků
Bez dlouhého úvodu si představme parametry:
- Úhlopříčka: 23 palců (~58,4 cm)
- Rozlišení: 2048×1152
- Typ panelu: TN
- Kontrast: 1 000:1, dynamický 20 000:1
- Jas: 300 cd/m²
- Odezva: typická 5 ms
- Zorné úhly: 170/160° při 10:1
- Vstupy: D-Sub
- Příkon: až 44 W za běhu, 0,3 W standby
- Speciality: MagicBright, MagicWizard, MagicKey a MagicTune s funkcí AssetManagement, VESA držák 100x100 mm
- Rozměry (s podstavcem): 544,6×408,8×227,5 mm
- Hmotnost: 5,4 kg
- Obsah balení: LCD, CD s ovladači, VGA kabel (~140 cm), napájecí kabel, manuál, plastový úchyt pro kabely
Vlastnosti monitoru jsou jednoznačně definovány dvěma základními aspekty: použitým TN panelem a supernízkou cenou. K panelu se ještě vrátíme u tradičního videa zobrazujícího zorné úhly. Jde samozřejmě o levnou technologii TN schopnou zobrazit 6bitové barvy (262 tisíc odstínů uměle povyšovaných na „téměř pravé barvy“).
Nízká cena pak odráží zbytek, tedy absenci jakkoli výrazněji polohovatelného stojanu, absenci funkcí jako Pivot apod. Je to u levných LCD normální, monitor podporuje pouze mírné změny náklonu a toť vše. Samsung naštěstí pod krytkou na zadní části schoval uchycení VESA držáku, takže upevnění na zeď, či použití nějakého kvalitnějšího stojanu se meze nekladou.
Třetí omezení je spíše marketingové. My jsme na recenzi dostali 2343NW, kromě tohoto monitoru se prodává ještě varianta 2343BW, která však nestojí 4 200 Kč, ale hned 5 400 Kč. A co a svých 1 200 Kč dostanete navíc? DVI vstup!
Zde mi tedy dovolte se pozastavit speciálně u tohoto aspektu, který není kritikou tohoto monitoru Samsung, ale obecně všech výrobců a celého trhu LCD za poslední roky. Celé roky jsme svědky toho, jak monitory s D-Sub vstupem stojí sympatické peníze, ale pokud člověk chce DVI, musí si výrazně připlatit (zde celých 28 % ceny navíc!).
Rozdíl je přitom pouze v osazení kousku plastu s drátky zvaném DVI konektor na připravenou pozici na tišťáku v monitoru. Náklady navíc v řádu 10 Kč se promítnou do ceny více než stonásobně. Dělají to přitom snad téměř všichni výrobci.
Jenže když si selským rozumem uvědomíme následující, udělá se nám špatně: máme tedy grafickou kartu, která jako výstup generuje digitální signál, jenž nativní cestou putuje do DVI/HDMI/DisplayPort konektorů a současně, z důvodů zpětné kompatibility, jsou tyto konektory v provedení DVI-I, které nese i analogový signál a tudíž grafické karty musí mít na výstupech navěšeny D/A převodníky. Digitální signál v grafice tedy převedeme na analogový, abychom jej po kabelu, kde tak akorát může nabrat rušení (duchy, neostrost, záleží na kvalitě a délce kabelu), poslat do LCD, kde je opět potřeba jej v A/D převodníku zdigitalizovat, neboť zobrazení na LCD je digitální.
Počítám, že nejsem jediný, kdo považuje tento přístup za naprosto nechutný. V podstatě je tak základní pouze analogovým vstupem vybavená verze monitoru zbytečně prodražena, protože musí obsahovat A/D převodník, místo toho, aby měla pouze DVI-D konektor a naopak za příplatek v dražší verzi byl D-Sub. Jenže zde vstupuje na scénu marketing, který výrobce o 10 Kč levnější verzi s D-Sub vstupem prodává za cenu adekvátní výrobním nákladům a „kapsuje“ na úkor lidí, kteří chtějí logicky kvalitu a volí model s DVI. Tolik můj osobní názor, který neberte jako kritiku tohoto konkrétního monitoru, ale jako donQuijotovské postěžování si na stav trhu LCD a současně jako zdůvodnění toho, proč absence desetikorunového DVI konektoru bude v mých recenzích LCD vždy mezi zápory, stejně jako případná přehnaně navýšená cena za verzi monitoru s DVI.
Nyní tedy zpět k recenzi monitoru Samsung 2343NW…