Test VIA QuadCore L4700E od „Tralaláka“
Kapitoly článků
Do hodnocení nám samozřejmě chybí nějaká cena. Ta je bez centu €313 neboli něco přes 8 tisíc Kč, což je samozřejmě pro domácí použití (kam tato deska ani nemíří) neakceptovatelné. Ono je to ale celkem jedno, protože testem prošla platforma, kterou si téměř nikdo z vás nekoupí, za což může vedle ceny obecně ne příliš dobrá dostupnost VIA platforem. U nás prostě žádná deska s procesorem VIA QuadCore sehnat nejde. Museli byste se poohlédnout v zahraničí, odkud pochází i tato deska. Jakkoli by kombinace VIA QuadCore a VX11H mohla být skvělým základem třeba pro HTPC či nenáročnou kancelářskou sestavu, cena to, jak se lidově říká, zabíjí. Je to tím, že VIA prostě míří se svými produkty do jiného segmentu trhu, kde jsou také jiné ceny. Bohužel pro nás.
Jak už bylo v úvodu řečeno, testy pro nás (a pro vás) stvořil podle naší metodiky náš věrný čtenář Tralalák, za což mu pochopitelně velmi děkujeme, byť s tím RAW-materiálem, který jsme dostali (vše v podobě screenshotů) bylo práce téměř tolik, jako bychom si recenzi dělali celou sami ;-) (rovněž bylo potřeba do srovnávacích grafů vybrat nějaké vhodné procesory z těch, které jsme už testovali). Ať tak, či onak, test platformy VIA bychom bez Tralalákovy pomoci na našem webu zcela jistě neměli.
Hodnocení tedy nebudeme vynášet žádné (obvyklá tabulka kladů/záporů), stejně jako nebudeme udělovat ocenění. Na závěr vám pouze nabídneme dva screenshoty:
Ten první je asi jasný - měl by vám dát stručnou odpověď na otázky kolem provozních teplot. Procesor si to mastí někde kolem 35 až 40 ℃. Vidíme též otáčky ventilátorů, Fan1 je od procesoru se zapnutým nastavením SmartFan (i tak je to dost vysoko), druhý je boční 80mm ze skříně CoolerMaster, v níž to celé bylo, rovněž SmartFan zapnutý (tady to naopak vypadá rozumně).
Druhý screenshot ukazuje schopnosti DXVA akcelerace integrované grafiky VIA/S3 Chrome 640/645 a ukazujeme vám ho proto, že je v něm něco zajímavého.
Všímáte si zejména údaje 3840×2160? Vypadá to, že tato grafika zvládá víc než běžné konkurenční grafiky, které s DXVA akcelerací typicky končí u tradičního FullHD (1920×1080). VX11H je tedy patrně „4K-ready“. Ale to bychom museli vyzkoušet. Pro tuto chvíli je to každopádně vše, dodejme, že Tralaák byl tak hodný a přislíbil desku zapůjčit, takže se s VIA platformou na našem webu nesetkáváte naposledy.