Test: vodník NZXT Kraken X61 s variabilním čerpadlem
Kapitoly článků
Hodnotit vodní chlazení, ať již absolutně, nebo v porovnání se vzduchovým, nikdy nebude jednoznačné. Ano, NZXT Kraken X61 je velice výkonný chladič, který umí současně být velmi tichý, ale jeho cena je několikanásobně vyšší než u vzduchových chladičů, které si poradí s 99 % současných procesorů. Proto jsme si dnes povídali o 220W AMD FX, protože na Skylake či Broadwellu-E bychom si toho moc ukázat nemohli. Jak ostatně dokazuje už Noctua s NH-D15/D15S, dnešní chladiče (nejvyšší jsou tak výkonné, že zvládnou vše a platí to rozhodně i o NZXT X61.
V případě zájmu tak budete zvažovat pouze to, zdali chcete mít ve skříni chladič vodní se všemi jeho hadičkami a kabely (v tomto případě dva od ventilátorů, jeden k napájení čerpadla a jeden do interního USB pro monitoring/ovládání), nebo socket zatížíte něčím supertěžkým á la Noctua NH-D15, co sice bude podobně tiché a podobně výkonné, ale s vyššími provozními teplotami. Výhodou vodního chladiče je i to, že při typickém osazení odvádí teplo skrze radiátor ven ze skříně přímo, bez nutnosti řešení tunelového proudění skříní skrze oblast kolem CPU.
A do třetice je tu faktor cenový. NZXT Kraken X61 je řekněme o polovinu dražší než hi-end vzduchové chladiče. Je to daň za to, že kromě radiátoru obsahuje také čerpadlo, blok vodního chlazení a celý uzavřený okruh s chladící kapalinou. Cena je tak více adekvátní než třeba u NH-D15, která je vlastně ekvivalentní většímu radiátoru se dvěma ventilátory a sadě heatpipe.
NZXT Kraken X61 si odnáší stříbrné ocenění za vynikající výkon při současně tichém chodu a dobré ceně za bezproblémově osaditelné řešení.
Hodnocení
+ vynikající výkon | |
± cena |
Poděkování
Za zapůjčení děkujeme společnosti NZXT.