Testy: Čtení datových CD a poškozená média
Volba rychlosti čtení
Rychlost čtení CD-ROM lze zvolit uživatelským nastavením v Drive Speed, nebo přímo v PlexTools pod příslušnou kartou.
Čtení CD-ROM
Čtení CD-R 99 min.
S netradičně dlouhými CD-R má při čtení potíže. Nevadí mu ani tak délka, jako spíše horší čitelnost takových disků. Jeho korekční mechanizmy jsou velice choulostivé na poškozené, nebo nesnadno čitelné oblasti disků. Chyba, kterou jiné mechaniky jako závažnou vůbec nezaznamenají, může být pro PX-755A konečnou stanicí.
Čtení CD-R 92 min.
Pro ilustraci přikládáme ještě jeden náhled. Sebemenší nečistota, šrám, nebo špatná geometrie pitů/landů způsobí zakolísání rychlosti čtení vlivem potřebného opakování čtení pro správné součty CRC. To však není pro Plextory s chipem Sanyo nic nového, vždy byly choulostivé na disky v ne ideálním stavu.
Čtení CD-R GigaRec 1.2
Na běžný CD-R s kapacitou 700 MB je s GigaRec 1.2 zapsáno 842 MB. Disk je čitelný i v jiných mechanikách, než Plextor. Plextor sám jej čte rychlostí 8× s hladkým průběhem, časy vyhledávání jsou krátké.
Čtení CD-RW
CD-RW čte pomaleji, dosáhne na 42,82×. Průběh i přístupové časy jsou výborné.
CD-RW s MRW a Packet Writing
CD-RW zapsané standardem Mt. Rainier čte maximální rychlostí 40×. Bez potřené softwarové podpory je MRW disk nečitelný. Zápis Mt. Rainier podporován zatím není, výrobce však slibuje firmware, který podporu přidá.
Poškozený CD-ROM
Téměř 60% obsahu je pro PX-755A neopravitelných. Ve Scandisku 4.11 klesá rychlost čtení na neúnosných 0,02×, z časových důvodů není měření dokončeno.
Plextor PX-755A používá čipset Sanyo stejně jako jeho poslední pokrevní bratr Plextor PX-716A. Stále se jedná o řadu 897XXX, v 755 je inovovaná verze. Stále to není ideální, ale ke zlepšení čtení poškrábaných disků došlo. Když už mluvíme o použitém čipsetu dodáme, že ten v PX-755A (LC897496K) dokáže podle Sanya zapisovat DVD±R 16×, DVD±RW 12×, CD-R 52×, CD-RW 32× a podporuje čtení DVD-RAM 5×.
Přehled dosažených výsledků
V grafech je u mechanik v závorce uvedena verze firmwaru, se kterým bylo měření provedeno. Je totiž pravda, že u některých došlo po upgradu na novější, který se objevil až po zveřejnění naší recenze, k lepším výsledkům. Nemůžeme bohužel provádět zpětná měření s každým novým firmwarem, a tak vám doporučujeme se ještě vždy raději podívat na stránku věnovanou té které mechanice, kde uvádíme i změny provedené v jednotlivých firmwarech (uvede-li je i výrobce).
Jak toto testovací CD vypadá, najdete ve starší recenzi.