Testy: SiSoft Sandra 2010, CineBench R11
SiSoft Sandra 2010
CPU Arithmetic Benchmark
S pomocí tohoto benchmarku měříme také spotřebu sestavy v zátěži. Nyní ale k hrubému výkonu:
Pokud jste čekali, že se šestijádrový Phenom II X6 přiblíží svým výkonem šestijádrovému Core i7 980X, pak jste možná zklamáni. Core i7 980X si dělá náskok jednak Turbo frekvencí 3,46 GHz, pak také Hyper-Threadingem a v neposlední řadě skutečností, že mikroarchitektura „Nehalem“ je prostě v porovnání na stejné frekvenci efektivnější. A tak má nejrychlejší AMD Phenom II X6 1090T zhruba poloviční výkon oproti nejrychlejšímu Intel Core i7 980X. Vtip je ale ve skutečnosti, že cena je přibližně třetinová.
Výkon procesoru je tedy zhruba srovnatelný s procesorem Intel Core i7 870, což je čtyřjádro (s Hyper-Threadingem, takže osmivlákno). Opět není od věci si porovnat ceny, kdy Phenom II X6 1090T je pod dvěma třetinami ceny Core i7 870, skoro bychom řekli na polovině, ale ono to bude více.
CPU Cryptography test
Test AES256 šifrování zatím nemá cenu moc řešit, protože Intel má v tomto ohledu výhodu v podobě instrukční sady AES-NI.
CineBench R11
Dnes už zařadíme do testu jen CineBench R11 a v něm se poprvé letmo podíváme na výsledky, které ovlivňuje technologie AMD Turbo Core. Zátěž pouze jednoho vlákna totiž tuto technologii aktivuje, takže násobek vícevláknové práce se nebude tolik blížit k hodnotě 6×.
Do testu jsme také zařadili dvoujádrový Athlon II X2 240e na 2,8 GHz plus tentýž procesor přetaktovaný na 3,7 GHz, což je jen o 100 MHz více než Phenom II X6 1090T s turbem. Za povšimnutí stojí také šestijádrová konkurence, která při jednovláknové zátěži běhá se svým turbem stejně rychle jako šestijádro od AMD. Je to situace, kde navíc Intelu nepomáhá Hyper-Threading, protože je testem využíváno jen jedno vlákno.
Zejména při porovnání s Athlonem II X2 přetaktovaným na 3,7 GHz je vidět, že technologie AMD Turbo Core skutečně zabrala a svůj vliv má. Jednovláknová práce dostala podobné hodnocení, jen o setinu stupně menší než zmíněný Athlon II X2, což by mohlo těm 100 MHz odpovídat. Zrovna tak se dá výsledek srovnávat s přetaktovaným Phenomem II X4 905e na 3,33 GHz, který byl v jednovláknové práci pochopitelně pomalejší, neboť šestijádro standardně na 3,2GHz si v tu chvíli pomohlo Turbem na 3,6 GHz.
Při srovnání s Core i7 980X je však vidět, že mikroarchitektura „Nehalem“ je zkrátka i při té jednovláknové práci na stejném taktu svižnější, a to přibližně o necelých 16 %.