Testy: Zápis CD-R/RW, kvalita, overburn
Kapitoly článků
|
32× zapisuje Z-CLV na CD-RW Ultraspeed+. Na CD-RW Ultraspeed zapisuje 24× Z-CLV a 16× CLV, na Highspeed max. 10× CLV a na Multispeed (1-4×) jen 4× CLV, pomaleji to nelze.
Overburn
Pro zjištění maximální hranice overburnu je použit test v CD DVD Speed a Multidisc Supergreen 99 minut. Ani nastavená hodnota 110:57 nestačí pro zjištění maxima overburnu, je voláno po navýšení času. Tradiční vlastnost vypalovaček s čipsetem MediaTek. Jakou kapacitu lze s mechanikou Samsung na Supergreen dostat reálně, ověříme dalším měřením.
Overburn - simulace
Nevím kam, ale Samsung podle CD DVD Speed zapíše na 99 minutový disk 110 minut 22 vteřin. CD Speed nemá ani takový rozsah stupnice. Stejnou zkušenost máme již s mechanikou SH-S203B. I když si disk nese informaci o zapsané kapacitě, je na něj ve skutečnosti zapsáno pouze tolik, kolik se na něj může vejít. Na Multidisc Supergreen 99 je to 99 minut 40 sekund.
O bezpečném overburnu budeme raději uvažovat do 99:30 , jinými slovy co médium zvládne. Více stejně Samsung nečte.
Q-Check Beta/Jitter Test
Pro Q-test používáme CD-R Taiyo Yuden od firmy Terra Brno. CD-R jsou zapsána v programu CD DVD Speed pro DAE Quality Test.
Křivka Beta má vzorový průběh, Jitter je v příznivých hodnotách.
Q-Check C1/C2 Test Taiyo Yuden
Kvalita zápisu na CD-R Taiyo Yuden je dobrá. Rozšířenější Verbatim 52× zapisuje s podobnými výsledky.
Q-Check C1/C2 Test Verbatim SuperAZO Glossy Printable
BLER (Block Error Rate) definuje počet bloků za sekundu obsahujících zjistitelné chyby na vstupu C1 dekodéru. Zejména podle toho je posuzována kvalita disku. Specifikace Red Book (IEC 908) požaduje maximum BLER 220 za sekundu průměrně v 10 po sobě jdoucích. Disk s vyšším BLER bude pravděpodobně produkovat nekorigovatelné chyby. V současné době je za nejkvalitnější disk považován s BLER pod 10. Nízké hodnoty BLER naznačují vhodnou geometrii pitů. Špičky dosahující hodnoty 100 chyb v bloku za sekundu jsou považovány za přijatelné pro CD-ROM, průměr BLER 50 za sekundu nad celým diskem nasvědčuje na neporušenost údajů. BLER sice oznámí vygenerovaný počet chyb za sekundu, to ale nenapoví nic o závažnosti chyb. Je důležité brát v úvahu všechny druhy chyb (E11, E21, E31, E12, E22 a E32). Disk nemusí být dobrý, pokud má nízký BLER. Někdy je na disku mnoho nekorigovaných chyb (C2) způsobených místními defekty. Jen chyby C1 jsou považovány za náhodné. Za závažnější shluky chyb, způsobené místním defektem jsou považovány E22 (C2) a E32 (CU).