Testy: Zápis na CD-R/RW a jeho kvalita
Zápis CD-R Verbatim 48× speed
Prvořadým úkolem bylo ukázat zápis 52× speed. Vyzkoušel jsem všechna CD-R, co mám k dispozici. Marně. Už pokolikáté se ukázalo, že potřebujeme s mechanikou k testování dostat i podporovaná média. Pochopitelně jsem zakázal PoweRec, v Neru i v PlexTools. Podle dostupných informací a podle programu Nero by na každé médium s patřičným ATIPem měl být povolen zápis max. rychlostí, s varováním, že výsledné CD by nemuselo být čitelné. Jenže jak s povoleným, tak i zakázaným PoweRec probíhá simulace stejně, vždy max. 40× speed. Při ostrém zápisu s overburnem odpovídá čas rychlosti dokonce menší, než 40× speed. Je však povolen PoweRec:
Overburn
Overburn není 99:59, jak udává specifikace, ale dokonce 100:33. Je to nejvyšší hodnota, jakou jsem kdy viděl. V RAW módu by to bylo neuvěřitelných 102 minut. V reálu vypadá průběh zápisu s overburningem takto:
Vše vypadá ideálně, to je ale jen simulace. V kapitole o schopnostech čtení 99 minutových médií jsem slíbil, že se k této problematice ještě vrátím. Musím, protože jsem chtěl vypálit dlouhé médium, které by snad bylo čteno s lepším průběhem než média vypálená na jiných vypalovačkách. A jak to dopadlo? Přišel jsem o tři CD-R Multidisc 99 min, 870 MB Supergreen. Pokaždé s jinou rychlostí, s jinou kompilací, s PoweRec i bez něj. Pokaždé to skončilo následovně:
Co k tomu dodat? Overburn možný je, běžné délky kolem 82 minut jsou bezproblémové. 99 minut na Multidisc 99 SuperGreen se zapsat nedá. Opravdu by bylo vhodné mít k mechanice médium, se kterým je schopna dodržet parametry udávané specifikací. Jinak se nedá vyhnout podobným nelichotivým výsledkům testů.
Přepis CD-RW 4×
Přepis CD-RW 12× High Speed
Přepis CD-RW 24× Ultra Speed
Tímto jsou vyčerpány všechny možnosti rychlostí přepisu CD-RW. Jsou opravdu tři. U všech je povolen overburn. S CD-RW pro 4× speed přepis je rychlost i průběh podle očekávání. Na High Speed CD-RW 12× speed je povolena max. 10× speed. S Ultra Speed CD-RW probíhá zápis podle specifikace. Vlastně ne, ve specifikaci se píše o 24× speed P-CAV. Tady ale nezbývá, než s programem CD-DVD Speed souhlasit. Průměrná rychlost 23,96× se opravdu více podobá CLV přepisu. P-CAV je vidět jen v náznaku, v několika prvních minutách, potom jede CLV. Co děje za červenou čárou, určující ATIPem udaný konec média, nemám tušení. Nejlépe bude nepoužívat overburnu na CD-RW.
Kvalita zápisu
Q-Check Beta/Jitter Test
S překvapením zjišťuji, že v naší databázi není jediný výsledek Q-Testů s CD-RW mechanikami. Však je to už nějaký ten pátek, co jsme testovali čistou CD-RW mechaniku. Hold je doba kombinovaných a nastává čas DVD± RW mechanik. Nezbývá, než dodat k porovnání výsledků Q-Testů výsledky dosažené s DVD± RW mechanikami.
DVD±RW NEC 1300A
DVD±RW Plextor PX-708A
DVD±RW Asus DRW-0402P/D
CD-RW Plextor PX-W5224TA
Pro měření jsou použita CD-DA vytvořená pro Advanced DAE Quality Test. Ideální průběh červené křivky (Beta), je přímka co nejblíže hodnotě 0. Hodnota Jitter (modrá křivka) by měla být co nejníže v záporných číslech. Na hodnotu Beta i Jitter mají vliv i jiné faktory, než schopnosti vypalovačky. Je to především kvalita použitého média a podmínky, za jakých je vytvořeno (rychlost a způsob zápisu). Plextor PX-W5224TA nedosahuje kvalit DVD±RW mechanik, na zvýšený výskyt chyb se však průběh křivek Beta ani Jitter neprojevil:
Q-Check C1/C2 Test
DVD±RW NEC 1300A
DVD±RW Plextor PX-708A
DVD±RW Asus DRW-0402P/D
CD-RW Plextor PX-W5224TA
V počtu C1 chyb je hned za vynikajícím DVD±RW Asus DRW-0402P/D.