Testy: Zápis na DVD- a jeho kvalita
Kapitoly článků
Jak se vyhodnocuje kvalita disku?
Podle specifikací ECMA 267 (DVD-ROM), 337 (DVD+R/RW) a 338 (DVD-R/RW) je disk vyhovující, má-li v osmi po sobě jdoucích ECC blocích dohromady počet PI chyb maximálně 280 a v jednom ECC bloku počet chyb PIF maximálně 4.
Čtečky DVD jsou však rozdílně citlivé na počty chyb PI i PIF. Pokud přesahuje počet chyb PI 300, začínají již některé zlobit, ale jiné třeba i při 900 chybách čtou dobře.
Hodnoty 280 a 4 pro PIE/PIF chyby však platí pro rychlost čtení 1×. Pokud testujeme vyšší rychlostí, je možné, že specifikacím ECMA by vyhovovaly i disky, kterým tyto chybové počty i přesahují povolenou hranici.
Zajímají-li vás další podrobnosti o měření a o tom co KProbe ukazuje, prostudujte si náš speciální článek.
Simulace zápisu DVD-R 16×@4×
Podle specifikace je nejnižší možnou rychlostí zápisu rychlost 2×, taková však při vloženém disku pro 16× nabízena není. 2× nelze nastavit ani na disky s certifikací pro 4× a 8×.
Simulace zápisu DVD-R 8×
Zápis může být veden i P-CAV strategií. K takovému kroku je přistoupeno při použití disků s certifikací pro 16×, kdy je uživatelem nastaveno 8×.
Simulace zápisu DVD-R 16×@16×
Simulace zápisu DVD-R 16× s LG GSA-H10N
H12N a H42N narovnali křivku P-CAV zápisu na CAV, z čehož je 18×.
Simulace zápisu DVD-R 16×@18×
S CAV 18× zapíše plnou kapacitu za 4:45, H10N s 16× P-CAV potřebuje 5 minut 21 vteřin. Průběh simulace se neliší od ostrého zápisu, i při něm je rychlost korigována na závěrečných 16× s DVD-R Taiyo Yuden, s DVD-R Verbatim je CAV 18× dotažen.
Podle specifikace zapisuje na DVD-R rychlostmi 2×, 4×, 6×, 8× 12×, 16× a 18×. CD DVD Speed nabízí krom specifikací deklarovaných rychlostí také rychlost zápisu 15× a 7× nastavili jsme je tedy a spustili zápis. LG-H42N skutečně nezapisuje jinou rychlostí, než jaké mu přikazuje specifikace. 8× a 12× umí jak P-CAV (to když má založen disk pro 16× zápis), tak Z-CLV (s DVD-R pro rychlost 8×). Overspeed není povolován, výjimku mají pouze některé 16× speed disky, na které povolí 18× a DVD+R DL Verbatim pro rychlost zápisu 8×. Na ten zapisuje 10× speed.
Kvalita zápisu
|
Na oba značkové disky zapisuje ve vynikající kvalitě i při overspeed 18×. Na DVD-R Taiyo Yuden sníží v závěru rychlost zápisu, podle výsledku KProbe to není nevyhnutelné. Právě v místech s rychlostí upravenou na 16× je nejvíce PI a PIF chyb, pokud by H42N ponechal nasazenou strategii CAV, mohl být výsledek ještě lepší.
Kvalita zápisu
|
I druhou jakost zvládá s více než přijatelným zápisem. U některých je norma sice překročena, ale disky lze považovat za dobře zapsané, jinou otázkou je, jak dlouho jim to vydrží.
Overburn DVD-R
Nelze.
Zápis DVD-RW Verbatim 6×
Kvalita zápisu DVD-RW Verbatim 6×
Výborná kvalita.
Výborné výsledky v kvalitě zápisu/přepisu poněkud degraduje stará známá bolístka vypalovaček LG. Pokud si mechanika sama před zápisem DVD-RW vymaže, je po zapsání (leč ve výborné kvalitě) takový disk ve většině jiných mechanik nečitelný. Ostatní mechaniky vidí vložený disk, ale načtou jej s tímto údajem:
Ač zapsané, jeví se jako čisté, ale s nulovou kapacitou. Pokud je DVD-RW smazán v jakékoli jiné mechanice (nebo nový) a následně zapsán v LG, je vše v pořádku, je čitelný všude. Výrobce o této anomálii pravděpodobně ví, proč jinak by v manuálech pro vypalovačky LG bylo výslovně napsáno, že disky zapsané v LG nemusí být (a také že nejsou) čitelné v jiných mechanikách.
V diskuzních forech často nacházíme vaše stížnosti na nekorektní chování mechanik LG s přepisovatelnými disky. S DVD-RW je situace vyjasněna, je to prostě vlastnost vypalovaček LG s čipsety Renesas. Jak je to ale s DVD+RW a DVD-RAM? Podle našich testů se nepotvrdily skušenosti nektěrých našich čtenářů. DVD+RW jsou po zápisu čitelná jak v mechanikách LG, tak i jiných značek vždy bez potíží. Nezáleží na výrobci média, ani na tom, jestli je disk zcela nový, nebo vymazaný mechanikou LG, nebo jinou. Problém může nastat pouze se zápisem DVD+RW a DVD-RAM. Pokud jakýkoliv software pro emulaci mechanik (Daemon, Alcohol, Clone) nastaví vypalovačku do režimu "Skrýt CD-R média", nebo "Ignorovat typ média", je každý disk načítán jako DVD-ROM (CD-ROM). V programech na vypalování, nebo utilitách na formátování pro Packet Writing nelze potom takové disky zapisovat, mazat, ani formátovat. Předvedeme s DVD-RAM.
Clone CD
Alcohol 120%
Pokud je v Clone CD, nebo Alcohol 120% zaškrtnuta volba "Skrýt CD-R disky" ("Ignorovat typ média"), nelze zapsat, vymazat, ani formátovat žádný přepisovatelný disk. Hlásí se jako DVD-ROM, a na DVD-ROM, jak známo, zapisovat nelze:
Detekce přepisovatelných disků, CD DVD Speed
Detekce přepisovatelných disků, DVDInfoPro
Detekce přepisovatelných disků, DVDInfoPro po zrušení nastavení Skrýt…
Nepatří to sice do recenze mechaniky LG, ale zmíníme to – pokud software přikáže vypalovačce načítat disky jako CD (DVD)-ROM, nebude na ně zapisovat žádná mechanika. Pokud se s takovou situací setkáte, zkontrolujte nastavení programů pro emulaci mechanik, než se vydáte k prodejci s reklamací, nebo naházíte špínu na mechaniku v diskuzích.
Simulace zápisu DVD-R DL Verbatim 4×
Zápis DVD-R DL Verbatim 4×
Podle specifikace dokáže zapisovat na dvouvrstvé disky obou táborů rychlostí 10×. Je to jediný oficiální rozdíl specifikace proti mechanice H12N, ta zapisuje DVD-R DL maximálně 8×. Zatím pouze teoreticky, protože média pro takové rychlosti se na trhu nenacházejí a overspeed na čtyřrychlostní povolován není.
Kvalita zápisu DVD-R DL Verbatim 4×
Sic bez overspeedu, zato ve výborné kvalitě.
Zápis DVD-R DL Multisession Layer Jump
Zápis Multisession LJ na DVD-R DL je podporován.