Testy: Zápis na DVD-RAM
Kapitoly článků
Jednu významnou změnu ve srovnání se stejnými mechanikami, jen s firmwary Sony a LiteOn, jsme již zaznamenali. Teac DV-W516GDM zapisuje na DVD-R DL lépe než sestra a bratr. Doufali jsme, že i s DVD-RAM si povede lépe než zmiňované mechaniky, leč marně. Teac se standardem DVD-RAM pracuje naprosto stejně, jako LiteOn a Sony stejného hardware. A to není dobře. Problémy s formátováním přetrvávají. Není to neřešitelné, nakonec si každý najde osvědčený postup pro naformátování DVD-RAM pro UDF, nebo FAT32 souborový systém, ale faktem je, že to normální není.
Při pokusu o naformátování DVD-RAM v DVDForm se vyskytl problém. Žádné z DVD-RAM médií, která máme pro testy k dispozici, nebylo možné v DVDForm formátovat pro UDF, ani pro FAT 32. Ani použitá, ani zcela nová média nebylo možné formátovat. Stále se objevovalo stejné varovné hlášení:
Stejné disky jsou ve stejné sestavě v jiných mechanikách s podporou DVD-RAM (LG GSA-4167 a Plextor PX-750A) formátované v DVDForm bez potíží. S ovladači společnosti Panasonic (DVDForm) Teac DV-W516GDM (ani Sony a LiteOn SHM-165P6S DW-G120A) nepracuje spolehlivě. Možnost formátování DVD-RAM v DVDForm však existuje. V jiném počítači, kde není instalován DVDForm ani InCD, lze DVD-RAM formátovat pro FAT 32 přímo ve Windows XP. Zde je možné jmenovku změnit i vynechat. Takto naformátovaný disk lze ve druhém PC s DVDForm formátovat pro vybraný souborový systém vždy, pokud je ponechána jmenovka prázdná. Takto formátovaný disk je potom pro opětovné formátování použitelný i v DVDForm.
Formátování
FAT 32 ve Windows XP
DVDForm pro UDF verze 1.50
DVDForm pro UDF verze 2.00
DVDForm pro FAT 32
Připravená DVD-RAM z jiného počítače bez ovladačů DVDForm je možné formátovat i v DVDForm, po opětovném formátovaní v DVDForm je zapsána jmenovka automaticky a další formátování končí varovným hlášením. I přes nekorektně dokončené formátování lze většinou disk za naformátovaný považovat, jmenovka svazku je zapsána a na disk lze vkládat data v běžných manažerech (Total Commander, Průzkumník).
InCD
Po výběru souborového sytému je možné zadat jmenovku, nebo ji vynechat, nebo ji nechat zapsat automaticky programem. V InCD 4.3.20.1 i InCD pětkové řady obsažené v Nero 7 jsou volitelné a proveditelné všechny úkony. S InCD pracuje spolehlivě.
Zápis na DVD-RAM 5× (UDF v.1.5) Total Commander
Teac nemá problém se zápisem na naformátovaný DVD-RAM z jiné mechaniky, nebo na z výroby naformátované DVD-RAM. Reálná rychlost zápisu pětirychlostního DVD-RAM je nižší pro souběžnou verifikaci. Pohybovala se od 1 660 kB/s při startu po konečných 2 304 kB/s.
Zápis na DVD-RAM 5× s verifikací
Zápis na DVD-RAM 5× bez verifikace
Na čistá DVD-RAM (nenaformátovaná) zapisuje v CD DVD Speed rychlostmi, pro jakou jsou média certifikována. S verifikací se rychlost snižuje na poloviční. Při normálním použití DVD-RAM (naformátovaná) nelze verifikaci vypínat. Rychlost zápisu na naformátovaná média je nižší než ukazuje CD DVD Speed.