První fotografie Tonga - nereferenčních Radeonů R9 285
Téměř všechny informace, které jsme vám doposud přinesli o GPU Tonga, se tímto potvrzují: První model bude nazvaný Radeon R9 285, nepůjde o nejvýkonnější konfiguraci tohoto čipu, grafické jádro disponuje 256bit sběrnicí a vystačí si s výrazně nižším TDP než GPU Tahiti (R9 280/280X), které pošle do křemíkového důchodu.
HIS Radeon R9 285 s originální krabicí
Radeon R9 285 je vybaven GPU ve verzi „PRO“ (= pomalejší než „XT"), která podle zdrojů webu VideoCardz poběží na 918 MHz (což zřejmě nebude maximální tak). Grafické paměti budou osazeny 2 GB a měla by být taktovaná na 5500 MHz (což znamená datovou propustnost 176 GB/s).
Pomineme-li cenu a výkon, což jsou údaje, které se s jistotou dozvíme až v den vydání (tzn. do konce měsíce), zůstává poslední neznámou počet aktivních stream-procesorů. Pokud plný počet odpovídá 2048 („XT“), pak by bylo logické v případě „PRO“ verze očekávat 1792.
Přejděme ke zveřejněným fotografiím :
Sapphire Radeon R9 285
Snímky zobrazují modely od společností Sapphire, XFX a HIS. Od pohledu se jeví, že karty nesou nejen nereferenční chladiče, ale každý výrobce navíc připravil i vlastní PCB.
XFX Radeon R9 285
Konceptuálně se chladiče neliší, jde o klasické hliníkové lamely protkané několika heatpipe a překryté dvojicí nízkoprofilových větráků. Liší se designové zpracování a rozměry. Největší (a tedy možná i nejtišší) je chladič Sapphiru, menší kartu i chladič nabídne XFX a vůbec nejkompaktnější řešení s výmluvným přízviskem „Mini“ má nachystaný HIS.
HIS Radeon R9 285
Všechny karty osadili výrobci referenční kombinací výstupních konektorů: DVI-I, DVI-D, HDMI a DisplayPort. Možná jste si všimli - či spíše nevšimli - CrossFire konektoru. Chybí, co potvrzuje starší zprávy o rozšíření technologie CrossFire XDMA i do nižších cenových segmentů.
Radeon R9 285 - výstupní konektory
Nová GPU od AMD přinesou vylepšenou multimediální podporu. Víme například, že videoenkodér VCE zrychlí až na ~300 FPS (1080p), v plánu je i vylepšená podpora TrueAudio a jak jsme se dozvěděli minulý týden, budou tyto grafické čipy zvládat i hardwarovou dekompresi formátu MJPEG (navíc k již podporovaným formátům jako h.264, VC-1, MPEG4 a MPEG2).