Top superpočítačem je IBM Roadrunner s procesory Cell a Opteron
Tak nám zase vydali seznam pěti set nejrychlejších superpočítačů na světě (Top500 list). Tím úplně nejrychlejším je IBM Roadrunner a my si nyní povíme pár zajímavých statistických dat kolem něj.
Roadrunner běhá na dvoujádrových AMD Opteronech, čehož hbitě využila firma AMD, aby se s tím pochlubila formou tiskové zprávy. „Bezesporu nedopatřením“ už však nezmiňuje, že tyto procesory tam vlastně hrají roli jakéhosi komplexního čipsetu, je jich tam celkem 6 562 a kolem nich tu hlavní dřinu odvádí 12 240 procesorů Cell BE (konkrétně PowerXCell 8i na 3,2 GHz). Dobrá, to byla trošku nadsázka, faktem je, že Roadrunner je prakticky prvním hybridním superpočítačem, který kombinuje spolupráci Cell Broadband Engine procesorů s x86 AMD Opterony. Tísní se v něm celkem 98 TB paměti, ale abyste si nemysleli, že jde o nějakou škatulku, toto vše je naskládáno ve 278 stojanových skříních velikosti ledničky na celkové ploše 483 m². 10 000 spojů mezi jednotlivými částmi počítače (gigabitový ethernet a Infiniband) realizuje celkem 88,5 km optických kabelů a celé to má hmotnost skoro 227 tun.
A to nejlepší na konec: spotřeba energie. Tahle legrace, jejíž výpočetní výkon akorát překračuje hranici 1 petaFLOPs (1015 operací v plovoucí řádové čárce za sekundu), přesněji 1,02 PFLOPs, si cucne celkem 2,35 megawattu, což prý dělá nějakých 437 miliónů operací na jeden watt. IBM předpokládá, že se s Roadrunnerem zařadí mezi energeticky nejefektivnější počítače (Green500 list). A jen tak pro zajímavost: operačním systémem je Linux od Red Hatu. Koncem léta bude rozebrán a převezen 21 kamióny do Los Alamos National Lab v Novém Mexiku.