Torrentspy nasazuje filtr obsahu
Tahle záležitost se táhne už déle jako rok, to na Torrentspy podala MPAA žalobu. Nelíbilo se jí, že s jeho pomocí si lidé stahují autorsky chráněné filmy. To Torrentspy pochopitelně odmítl a dokonce o měsíc později podal žalobu na MPAA za pokus o proniknutí do jejich sítě. Poslední zprávou z jejich sporu bylo oznámení soudkyně, která požadovala data z RAM jako důkaz, což vás velmi pobavilo.
Hrozby, které se na Torrentspy hrnuly, byly asi natolik vážné, že po zaznamenávání aktivit jeho uživatelů, kterou mu nařídil soud minulý týden, nyní nasazuje i filtr pro kontrolu protékajícího obsahu nazvaný „FileRights“. Ten funguje tak, že najde-li vlastník autorsky chráněného díla toto v torrentovém vyhledávači, zadá o něm údaje do FileRights systému a ten pak zajistí, aby byly výsledky vyhledávání podle zadaných dat filtrovány ve všech vyhledávačích, které jej mají nasazený.
Otázka, jak moc je tento filtr účinný, není vůbec na pořadu dne. Poté, co soud žádal pro záznam činnosti jeho uživatelů výpisy RAM, asi programátoři pochopili, že postačí, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Netuším, jak moc jsou schopní, jak moc je jejich technika hashů schopna autorsky chráněný obsah identifikovat, ale domnívám se, že i malá změna v protékajícím souboru nutně musí vést k vytvoření jiného hashe a účinnost je pak jasná. To nám ale nejlépe ukáže čas. Nyní tedy Torrentspy ukázal, že mu leží na srdci čistota souborů a dělá proto, co může. Třeba právě tato aktivita paní soudkyni Jacqueline Chooljian postačí, aby jejich stíhání zastavila.