Toshiba to s HDD nevzdává, zakládá další dvě výzkumná centra
Toshiba přišla v roce 2004 s kolmým záznamem, u nějž se již ví, že na své limity narazí někde kolem 1,6 Gbit/mm² (1 Tbit/inch²) a záznam hustší této hodnoty bude vyžadovat nějaké ty nové technologie. I zde půjde Toshiba podobnou cestou jako TAMR či HAMR (Thermal, resp. Heat Assisted Magnetic Recording), hovoří prozatím o "energeticky-asistované" technologii. Tak držme palce, protože by bylo fajn mít nadále na trhu někoho jiného než jen Seagate a Western Digital. Obě nová centra mimochodem sídlí v komplexu Toshiba Ome.
Prozatím pochopitelně nepadlo ani slovo o tom, kdy bychom se mohli nějakého výstupu z realizovaných výzkumných projektů dočkat. Řekněme, že moudřejší budeme snad někdy kolem roku 2015, kam své prognózy v minulých letech směřovali i konkurenti Toshiby. V tuto chvíli máme na trhu 1TB 2,5palcový disk běžné výšky v podání Samsungu a nedaleko je jistě i doba 1,5TB modelu, Toshiba pak má třeba 220GB 1,8palcový disk. V desktopech se od uvedení 3TB disků opět poněkud přešlapuje na místě, ač by neměl být žádný problém uvést i 4TB modely, byť s více plotnami.
Toshiba jako taková pak vedle HDD působí jako významný výrobce a inovátor i na poli SSD, resp. NAND flash pamětí. O den dříve oznámila otevření nové továrny na 24nm NAND flash čipy ve spolupráci se Sandiskem (obě firmy ohlásily již dříve chystaný přechod na 19nm technologii) a její SDXC karty se také řadí na špici.