Transmeta je na prodej
Problémy však začaly velice brzy poté, co trh po prvním nadšení vychladl a Transmeta navíc neměla nikoho, kdo by její procesory vyráběl (TSMC měla plno a UMC v té době ještě neměla 130nm proces, jímž měly být Crusoe vyráběny).
Následně přišla Transmeta s procesorem Efficeon vyráběným nejprve také 130nm, později 90nm procesem, jenže ani ten nepřinesl kýžený úspěch a začalo se spekulovat o tom, že Transmeta s procesory skončí. A ačkoli se pak ještě objevil s procesorem Transmety třeba Flybook (o rok později vypuštěn na trh) nebo před dvěma a půl roky maličký TabletPC od OQO nebo o něco větší od ECS a další zajímavé kousky hardwaru, stejně nakonec Transmeta s procesory skončila a přeorientovala se na licencování vlastních technologií dalším firmám. Mezitím si střihla nějaký ten spor s Intelem (který byl za rok urovnán), nějaké finance nalila do Transmety i společnost AMD a teprve před několika měsíci si licencovala technologie LongRun(2) od Transmety také nVidia.
24. září nicméně Transmeta oficiálně oznamuje, že spolu se svým finančním poradcem (firmou Piper Jaffray & Co.) podniká kroky, které povedou k jejímu potenciálnímu prodeji. Zároveň s tím ještě oznamuje, že udělala s Intelem dvě dohody. První je o předání některých výpočetních technologií a udělení neexkluzivní licence na jejich komerční využití, druhá je pak jakousi doplňující dohodou k urovnání zmíněného sporu, podle níž Intel splatí všechny závazky, které vůči Transmetě má, najednou. Výsledkem těchto dvou dohod bude, že Transmeta dostane od Intelu ještě do konce fiskálního kvartálu, který končí 30. září, 91,5 miliónu dolarů. Za celý rok tak Transmeta dostane i na licenčních poplatcích od dalších svých „zákazníků“ zhruba 265 miliónů dolarů (tím chce naznačit, aby potenciální kupci mající o Transmetu zájem nabídkami nešetřili ;-).
Nyní zbývá jen čekat, kdo ukončí třináctiletou pouť jedné společnosti a kolik ho to bude stát. Myslíme, že firmu AMD můžeme v tuto chvíli docela s klidným svědomím vyloučit ;-). Toto rýpnutí jsme nenapsali jen tak náhodou, jednoho času totiž Efficeony nesly značku AMD, když byly určeny do levných počítačů Microsoft FlexGo. Jenže jak jistě víte, AMD má teď trochu jiné starosti.