Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Tranzistoru je 60 let

Ak bude mat Intel monopol, tak sa uz nedostanu takmer nikam...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Co furt máte s tim Moorovým zákonem všichni? Pokud vim tak to byla jedna věta kterou napsal v časopise a navic vubec neplati. Zadne filozoficke koumani, ci matimatcika veta to neni. Nekolikrat se ta veta prekopavala aby vubec jen platila. Zajimave jak se to chytlo. pod. Admahův zákon - jak se to chytlo, přitom je to jen "hezky řečená trojčlenka". Každopádně hezké výročí. Transiztorům a pánůn vynálezum gratuluji... ale na Lucinku to stejně nemá :o)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jurajko: OMG, tak si dej pozor, protože pro tebe si Intel přijde! A bude tě mučit a týrat! Ty půjdeš první!¨
 
 
Jinak tranzistoru samozřejmě gratuluji ;)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Inym prirovnanim je napr. toto:
Kedy sa v letectve znizovala doba letu v rovnakom pomere ako v polovodicovom priemysle stupa pocet tranzistorov, tak dnes by let Pariz - NY trval menej ako 5s.

BTW poculi ste uz tu historku, ze najskor spadlo UFO a o dvaroky neskor bol predstaveny tranzistor.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

NOX: A další dva roky na to talíř :o)?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

uz sa tesim jak si o 60 rokov skodujem hypersuper3D HD film na 1024 jadrovom procesore od ACERU :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

UFO nejspíš ne, protože polovodiče, umělé dotování čistého polovodiče, atd... bylo běžně využíváno už někdy ve dvacátých letech minulého stol. - tedy před pádem jakéhokoliv UFA a objevem tranzistoru. :-))) Více viz. třeba pojmy "krystalka", "detektor", "woodův kov", "wolfram", "germanium",.... :-)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

za 60 let budem hlavně vzpomínat na bezstarostné močení

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mno nechci to rozbíjet ale "tranzistorový" efekt obejvil už Edison akorát nevěděl na rozdíl od těch dvou pánu co stim :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

1024 jader až za 60 let?  Dal bych jim max 20 let.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Osobně si myslím, že za dalších 60 let ani zdaleka nedosáhneme takového pokroku, jako už byl. Tehdy si lidé považovali techniky a vědy a chtěli v ní něco dokázat. Dnes se rozvíjí především právníčina, různé rádobymanažerské obory, ekonomika (tedy v podstatě přelívání a spekulace peněz bez vytvoření skutečné fyzické reálné hodnoty), reklama, pr obory, prostě obory, které nic nevytvářejí a rozhodně mají daleko k tomu, aby pokrok posunuly dále. Lidé dnes ani neznají většinou muže a ženy, kteří něco významného dokázali, ale zato znají každého vola a každou slečnu, která byla pět sekund v televizi a ještě deset let poté na tom faktu staví svojí kariéru, i když absolutně nic lidstvu nepřinesli. Můj názor je jasný, za dalších 60 let budeme rádi, když se dosáhne desetinového pokroku v objevech, jako za minulých 60 let. Ještě chvíli se budou zvětšovat kvantitou věci už objevené až se narazí na limity a sem tam pár posledních průkopníků, kterým se budou maximálně co to jde házet klacky pod nohy (byrokraticky i jinak) něco málo lidstvu přinese.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Earl: Taky mě něco podobnýho napadlo. Ale spíš jsem si představil, jestli tou dobou vůbec ještě budu na něco vzpomínat. 90. let se v rodině dožila jen prababička.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To Miloslav Ponkrác: Já bych nebyl tak skeptický. Ve společnosti se vždy najde určité procento lidí, kteří jsou vybaveni vědomostmi i chutí něco bádat, že posunou lidstvo dopředu. Ten zbytek lidí se bude vozit na jejich výsledcích stejně jako dřív. Podstatný rozdíl je pouze v tom, že technologie většinou pokročila natolik, že jeden každý takový individualista nemá dnes možnosti si svoje papírové "vynálezy" vyzkoušet v praxi, protože vybavení laboratoří stojí nekřesťanské peníze. Proto nelze očekávat, že se budeme bavit u nových objevů o lidech jako Edison, Dunlop nebo o 3 pánech z Bell Laboratory, ale o celých týmech pracujících na něčem společném v různých částech světa.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

-Alan- & Earl: Pokud dojde v medicine k takovemu pokroku jako za poslednich 60 let v pocitacich, tak si nebudete muset delat starosti s nicim jinym nez s tim aby AVG nahrane do vylepseni vaseho imunitniho systemu bylo pravidelne aktualizovane.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

no pravda je, že pokrok asi sice nadále bude pokračovat rychlým tempem, ale doby vizionářů, charismatických vůdců a geniálních objevů doslova na běžícím pásu jsou tytam. Kdo si při vzpomínce na Jacka Kennedyho a jeho projev na Rice University vybaví současného presidenta USA, ten zatlačí slzu.

We choose to go to the moon. We choose to go to the moon in this decade and do the other things, not only because they are easy, but because they are hard...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to David Ježek: Nesouhlasím. Pokrok naopak ve všech oborech stále akceleruje a geniálních vědců posouvajících hranice poznání je docela dost (i když by jich pochopitelně mohlo být třeba i víc, ale tak je tomu ostataně ve všem co je dobré :-)). Problém je v tom, že současné objevy jsou už natolik složité a pro běžného smrtelníka komlikované a nepochopitelné, že je ani není schopen postřehnout a zaregistrovat, natož jim dokonce porozumět. Běžný smrtelník jen dovede využívat část plodů současné vědy, pokud mu tyto plody někdo upraví do takové podoby, aby s nimi mohl pracovat opravdu každý... Takže dnes běžný smrtelník např. za pár drobných provozuje 8Mbit ADSL modem aniž by měl tušení o tom, jak je složité takovou rychlost protlačit na nekvalitním metalickém vedení, apod...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to Martin27: Já nejsem skeptický, jenom realistický. Problém je, že určité procento lidí, co se jenom veze bylo vždycky, ale dnes jich je poněkud o několik řádů více a získávají mnohem větší moc. Ti nejlepší technické a matematické mozky dnes vynalézají, jak svým firmám přinést největší zisk, což se v 99,99% děje spekulacemi a reklamou (jinými slovy parazitováním na výsledcích jiných a vymýšlení jak si přisvojit ještě víc procent z jejich práce), nikoli přinášením prospěchu lidstvu. Kromě toho na případného vynálezce se dnes snese hafo byrokratických a jiných nařízení - a ne každý má silný žaludek, spíš bych řekl, že géniové v té byrokracii a zákonech už přirozeně umí chodit asi ze všech lidí nejhůř a tudíž případného troufalého vynálezce ve většině případů zadupou už v zárodku. Ale tohle všechno je v lidech, protože takhle dnes společnost funguje.

Sáhněte si do svědomí - představte si, že by Vás navštívila filmová hvězda a pak geniální vynálezce. Kolik lidí bude všude oznamovat tu novinu, že ON, velký ON byl navštíven filmovou hvězdou, a že mu dostale té VELKÉ POCTY, zatímco kolik lidí bude takhle šťastno s tím, že ho navštívil jenom NĚJAKÝ vynálezce.

Ne ne, pokrok se nezastaví, nové objevy stále budou, ale bude jich naprostý zlomek oproti minulému století. Článek je příliš optimistický a naprosto nevěřím tomu, že pokrok půjde stejně rychle jako v minulosti, to ani náhodou. Jak jsem psal, budeme rádi za desetinovou rychlost pokroku, kterou jsme zažili v minulém století - a to jsem ještě nemístný optimista.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to Ma: Ano, pokrok neustále akceleruje - ale existovaly i podobná tvrzení, například komunisti - "o světlé budoucnosti a světlých zítřkách" a "poručíme větru, dešti", kapitalisté "o trvale rostoucí ekonomice a jak se máme čím dál lépe" atd..

Kde ten pokrok prosím akceleruje? A geniálních vědců je dost, ale na rozdíl od minulého století je čím dál více zaměstnávají finanční, právní, obchodní a jiné instituce, který jejich geniální talent využívají na něco zcela jiného, než je pokrok lidstva. Ač samozřejmě musím pro vyváženost napsat, že určité malé procento vědců stále bádá, ale zdůrazňuji to malé procento.

Současné objevy, stejně tak jako minulé jsou složité a vše - i složité věci se dají prezentovat jednoduše a populární formou - tak tomu bylo, jest a bude. Argumentování složitostí je jen lhaní si do kapsy, že užitečných objevů je zkrátka málo a tak je potřeba vytvářet určitou aureolu tajemna a nepochopitelnosti aby si lidé mysleli, že vše směřuje k lepším zítřkům.

Jinak neplťte si objevy s kvantitou - zvětšování rychlosti modemu je v zásadě plus mínus jen kvantizování už existujících objevů. Když si vezmete, jak převratné objevy v minulém století vznikly v naprosto všech vědních oborech - tohle se dnes ani náhodou neděje. Postavte něco na roveň třeba tomu vynálezu tranzistoru, díky kterému používáte ten počítač, na kterém pracujete. Pro příklad.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pokrok rychlim tempem zacne az lidstvo bude vyuzivat stroje k dobyvani vesmiru pro nove kolonizatory, do ty doby nas cekaji pekne neprijemne veci v podobe globalniho oteplovani a starosti jak uzivit pres 10 miliard lidi na Zemi pokud nas nezkosi nejaka havet bakterialni. A abych nezapomnel ten meteorit ve vesmiru tam ciha a spadne :(

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Zdar Happy Mastere 23, Firma AMD, vyvádí, samé hovadiny, už to s ní skoro, vypadá, jak, to vypadalo, podobně, před, krachem, společnosti 3DFX, Vodoo, teď, si dokonce, dovoluje, říkat, Firmě, ATI, že se šetří peníze na výzkum, a tak, že žádnou, v podstatě GeForce 9. Generace, tedy, v podstatě, jako Grafickou Kartu, na Čipu ATI Radeon HD4900, nemůže uvést, příští, rok, no co si, to FIrma AMD, dovoluje, dávat, takové kázání, Firmě ATI, i když si jí, koupila, tak takhle, moc, by snad, do Grafických karet, Firmy ATI, kecat, nemusela, vźdyť, jí snad, i něco, vydělávají, a pak, ještě, chce, vydat, ty nové procesory AMD Phenom Black Edition, těsně, před vánocemi, ale, ještě, s tou chybnou revizí, B2, to snad, ani nením možné, proč, si chtějí, dělat, ostudu, ještě před, vánoci, tak snad, trochu hrdost, a uvedu, až, tu povedenou, Revizi B3, toho procesoru AMD Phenom X4, na skutečné Frekvenci 2,6 GHz, třeba, a nebo, by mohli, uvést, před, vánoci, kdyby, to šlo, ten procesor, AMD Athlon 64 x2 5600+, na té výrobní technologii, 65 NanoMetrů, a s tou spotřebou, jen 65 W, ale, ne, oni se chtějí, ještě ztrapňovat, před, Vánoci, no tak více viz. tady: http://www.svethardware.cz/disc_doc-NF69D930F97582877C12573B30059631B.ht... si, to užijte, nebo, spíš, neužijte, pokud, jste, fanoušci, Firmy AMD, mě, je z toho docela, do breku, prostě no!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Troufám si tvrdit, že s tím stále akcelerovaným pokrokem to nebude tak slavné. Problém je v tom, že na začátku každého nového oboru stojí pár jednotlivců či několik málo týmů, a je v jejich silách zjistit základní zákonitosti, které v oboru panují. Poměrně snadno nabyté poznatky pak využijí je k počáteční akceleraci oboru. Samozřejmě, jednoduché zákonitosti se brzy vyčerpají a hledání nových už není v silách jednotlivců ani malých týmů - zejména z důvodu velké finanční náročnosti. Pokrok se tím zpomalí a jeho výsledky jsou schopni využít jen ti nejsilnější hráči. Ale ani zde není konec, přichází další překážka: Schopnost komunikace. Další pokrok už často naráží na to, že nové a zásadní zákonitosti (např. v oblasti kvantové fyziky) jsou natolik složité, že jim téměř nikdo nerozumí. Osvícený vědec typu Hawkinga naráží na problém, jak sdělit ostatním to, co objevil - aby to vůbec pochopili.

Totéž čeká i počítače, nové objevy potáhnou jen ti nejsilnější hráči typu Intel a IBM. Přesto jsou ale počítače vyjímečné. Jsou to jediná zařízení, u kterých nové objevy a vyšší rychlosti přímo ovlivní a usnadní DALŠÍ nové objevy a vyšší rychlosti. Počítače a jejich komponenty se totiž - jako dnes už snad všechno - navrhují za pomocí počítačů. Takže: vyrobím si rychlejší počítač, abych za jeho pomoci navrhnul ještě rychlejší počítač. A za pomoci toho ještě rychlejšího počítače navrhnu ještě mnohem rychlejší počítač. To třeba u aut nefunguje: I když nejrychlejší auto, nijak mi to nepomůže v tom, abych navrhnul ještě rychlejší auto (leda snad nepřímo - přijedu dříve do práce a mohu tam zůstat déle:-)).

To je také jediný důvod, proč počítačový obor akceleruje tak rychle - ve srovnání s ostatními obory.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

hkmaly: AVG - jenom to ne! :D A už vůbec ne jejich antispyware, který umí nádherně odhalit všechny cookies, ale ten spyware už ne. Myslím, že leukémie je na podobném principu, takže to bysme si moc nepomohli ;).

David Ježek: To bych si zas nebyl tak jistý, teď je hlavně problém v tom, že nemá kdo s kým soutěžit - což se může klidně kdykoliv změnit. Program Apollo - to byla pro američany otázky cti (ale stejně jsem slyšel, že v ten rok když šlo do tohoto programu nejvíc peněz, tak američanky utratily třikrát tolik za kosmetiku - a to narozdíl od Apolla s pochybným výsledkem :D). Dneska nemají s kým soupeřit, Rusko se zmůže tak akorát na tři (nebo dva?) Sojuzy TMA za rok (k tomu pár Progressů) a tak můžou klidně program Constellation odkládat do aleluja (no ale už aspoň přestavují tu jednu rampu pro Ares I)...
Ovšem to co řekl Kennedy, to když člověk čte - to zamrazí v zádech...

Ladik: To je zajímavá zpráva, ale aspoň AMD trošku stáhne frontu, protože Intel a nVidia zaráz - to je nemožné a radši přesune prostředky na R&D do CPU...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

zbreiten: Ano, sice ty nové objevy budou mnohem složitější, ale počítače prostě půjdou díky tomu, že si je budeš moct nasimulovat hrozně rychle a s tím půjde celý vývoj v průmyslu. Třeba nový Boeing 787 Dreamliner nebo Airbus A380 jsou do posledního šroubku navržené a otestované v počítači (až na některé kritické věci). Pokud se nepletu, tak Boeing oznamoval první testovací let 787 aniž by si to letadlo předtím v reálu otestoval, prostě celé navrhl virtuálně včetně přesného výrobního postupu, vyrobil a letěl ;) A tohle bude do budoucna ten hlavní motor pokroku lidstva...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

happymaster23: Neboj, za nedlouho budou soupeřit s čínou.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Za 60 let bude Izrael , kus evropy .. jeste vetsi kus okoli eufratu spalen atomovym ohnem. Zaroven bude po jadernem konfliktu Indie Pakistan. Cely zbyly svet se bude chystat na valku proti Cine spojene s indii a blizkym okolim ;)
Jo a abych nezapomel tak kvuli globalnimu oteplovani a ubytku sladke vody bude cela afrika na pochodu do evropy. Takze treba zrovna ve spanalsku bych pozemky nekupoval.
Tfuj to je ale blby scifi.
Na rovinu: za 60 let bude vetsina cipu vyrobena z SiC a jadro procesoru bude mit peknych 240 oC (SiC funguje i pri 500 oC ,takze se da jet na hodne velky frekvenci a neni nutne chladit ..proste to hezky rude sviti a presto to pocita :) )

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak AMD, is Back, konečně, to to trvalo, tak, oni, nakonec, ty Grafické Karty, na čipu ATI R700, vyjdou, nejspíše, už v Březnu 2008,m snad to budou, nějaká pořádná, děla, a pořádně, Firmě NVIDIA, zatopí, no tak více viz. tady: http://www.ddworld.cz/graficke-karty-gpu/ati-r700-nezpozdena-prijde-v-ro... procesory AMD Phenom X4, 9600 Black Edition, prý už nejspíše, budou, na revizi B3, tak to je, dost, potěšující, pokud, tenhle, člověk, co je v Diskuzi, no tak více viz. tady: http://www.ddworld.cz/procesory-cpu/snizeni-cen-procesoru-amd-phenom.htm..., proč, by Firma AMD, nevydala, nějaké procesory AMD Phenom X4, 9600 Black Edition, v revizi B3, když už nějaké takové procesory má, sice, jich, nebude, moc, ale alespoň, si nebude, dělat, ostudu, s těmi, procesory, AMD Phenom X4, 9600 Black Edition, s tou revizí B2, která má chybu, v L3 Cache, zdá, se že se konečně, blýská, na lepší, časy, a řekl, bych, už už, hodně, brzy, začne, Firma AMD, se svými procesory AMD Phenom X4, 9900, na Skutečné frekvenci 2,6 GHz, a s tou revizí B3, která má, snížené napájecí napětí, a tím, i nižší spotřebu, Firmě Intel, brzy, docela zatápět, což je dost, potěšující, dnešek, je plný dobrých zpráv, ještě, kdybych, já nebyl, tak našrot, tak by, to bylo, opravdu, super, prostě no!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Další objev podobného významu bude až zvládnutí gravitace ...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

gaf >> uz aby to bolo, lebo tie zapchy v mestach su velmi neznesitelne.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No já nevím, ale i když máme dost čárek na pažbě ve jménu pokroku, tak moc reálného toho se nevyužívá. Například GPS, servomotor v řízení, kompletní pokrytí signálem internetu a že by z toho někdo konečně udělal centrální řízení dopravy ve městech = nula. Pokaždý, když někam jedu, tak si připadám jak za krále klacka - všude samý technologie a přitom musím čučet na padesátku na tacháku ;-)
A to nemluvím o tom, že i obyčejná baterka je prostě přežitek, až budeme umět opravdu konzervovat energii bez zbytečných ztrát, tak budu volat VIVAT!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nebo ještě - furt se mluví o rušičkách mobilů ve věznicích - to fak nejde udělat smlouvu s operátorem, že když bude uskutečněn hovor z týhle souřadnice, tak se zapne odposlech? Nebo je GSM lokalizace jenom marketingový bluf? Ach jo, to je tedy pokrok....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

NOX: Neznesitelne? Ja si pametam, ze len par vyvolenych sme mali mobil. Potom po nazveme to evolucii sa roztrhla hlaska, kazdy debil ma mobil. Teraz vrieskam uz kazdy picus ma auto, napoj do auta by mal stat 500Skk za liter a bude znova klud, ja nato mam, picusi nie :D :D :D

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.