Tranzistoru je 60 let
Včera to bylo přesně 60 let, co v laboratořích firmy Bell Labs objevili pánové John Bardeen, Walter Brattain a William Shockley první tranzistor a v roce 1956 byli po zásluze odměněni Nobelovou cenou za fyziku. Tranzistor je považován za jeden z největších objevů 20. století a od doby prvních tranzistoráků, které si vystačily se čtyřmi tranzistory (měl jsem jeden sovětské výroby, kde jeden doslova vypadnul a rádio pak hrálo dokonce lépe) se jich v současných procesorech nachází více jak 800 miliónů.
Gordon Moore později (1965) na stránkách časopisu Electronics Magazine přišel s myšlenkou, kterou jsme si zvykli nazývat Moorovým zákonem. Ten říká, že počet tranzistorů na jednom čipu se každé dva roky zdvojnásobí. S počtem zároveň klesá i výrobní cena a dnes jeden takový tranzistor v procesoru vyjde asi na miliontinu ceny průměrného tranzistoru z roku 1968 (Intel ve své tiskové zprávě uvádí, že kdyby stejným tempem klesala cena automobilů, dnes by nás vyšel asi na jeden cent, tedy necelých 20 haléřů).
Je dobré si taková výročí připomínat, abychom si uvědomili, jaký pokrok lidstvo za těch pár desítek let udělalo. Nabádá nás to k zamyšlení, na co budeme vzpomínat za 60 let a kam se asi technologie za tu dobu dostanou.