Trump podpořil prodej 20 % továren Intelu společnosti TSMC
Intel 18A - světlo na konci tunelu pohasíná
Řešení situace s Intelem se v USA dostalo na vládní úroveň. Přestože se různé šuškandy vedly už delší dobu, situaci uspíšilo několik událostí. Zmínit lze zveřejnění poslední finanční zprávy i následné rušení a odklady produktů, které měly vzniknout na procesu Intel 18A. V první řadě jde o AI akcelerátory Falcon Shores, jejichž konec nastiňuje hned dva problémy: Absenci Intelu na lukrativním trhu s AI akcelerátory a trvající potíže s klíčovým procesem Intel 18A. Další 18A produkt, atomový Xeon Clearwater Forest, který měl být vydaný letos, se dočkal odkladu na příští rok. Letos místo tohot vyjde zpožděná 288jádrová verze jeho předchůdce, Sierra Forest. Pro úplnost lze dodat, že už 144jádrový Sierra Forest vydaný v loňském roce, by nebyl špatným produktem, ale Intel jej není schopný vyrábět při nákladech, jaké by mu dovolily koncovou cenu, při které by byl konkurenceschopný.
Proces Intel 18A, který se původně měl objevit již s generací Lunar Lake v roce 2024, tak postupně mizí i z produktové roadmapy pro rok 2025.
Společný projekt Intelu a TSMC?
Že se v zákulisí odehrávají kroky, které se snaží najít nějaké řešení, naznačovaly již zvěsti o delegaci TSMC, která se pohybuje po amerických továrnách Intelu. Následovaly již konkrétní zprávy o tom, že by současná americká politická garnitura byla nakloněna společnému obchodu TSMC s Intelem, do kterého by byla převedena část továren Intelu, které by pak využívaly technologie TSMC. Připomeňme však, společné obchody na poli polovodičové výroby se Intelu příliš nevyplácely - naposledy se týkaly spolupráce s Micronem ve věci Optane / 3D Xpoint, situace skončila rozpadem, soudními tahanicemi a mediálními přestřelkami, kdo komu ukradl jaké technologie a pracovníky.
Prodej 20 % továren Intelu společnosti TSMC
Minulý týden se začaly objevovat hlasy, že scénář společného obchodu je i s ohledem na fakt, že TSMC v USA odstartovala plány s vlastní továrnou na pouzdření čipů, čím dál méně pravděpodobný. Tchajwanský Economic Daily News nyní přinesl zprávu, že Trumpova administrativa je nakloněna i trochu jinému řešení, prodeji až 20% podílu Intel Foundry Services společnosti TSMC. V celé situaci by navíc hrály roli i značky jako Broadcom a Qualcomm, které by se nejspíš staly odběrateli těchto výrobních kapacit.
Přichází Tchaj-wan o svůj křemíkový štít?
Je ovšem otázkou, zda by taková transakce nevyžadovala vyjádření antimonopolních úřadů a jak by se k ní vyjádřily. Další obavy vyvstávají přímo na Tchaj-wanu, pro který byla TSMC v mateřské zemi zárukou svobody. Kapacity továren potřebují všichni bez ohledu na politické vztahy, a tak byly vládou vnímány jako záruka toho, že si nikdo nedovolí autonomii země narušit. S rozšiřováním působnosti TSMC ve spojených státech ale na Tchaj-wanu vyvstávají obavy, že těmito kroky země svůj křemíkový štít ztrácí. Kapacity nově založených továren sice nedosahovaly ani 10% podílu z celkových kapacit TSMC, ale pokud by se k tomu přičetly další mimotchajwanské plány a 20% podílu kapacit Intelu, dostáváme se skutečně na hodnoty, při kterých přestávají být domovské kapacity zcela nenahraditelné.
EDN via TrendForce