TVout u nVidie a ATI
Kapitoly článků
Asi to znáte - donesete si domů film na DVD a chcete si ho přehrát, jenže jak na to? Jak to bude vypadat? Na tyto otázky se pokusím odpovědět. Předně potřebujete grafickou kartu s tzv. TVoutem - což znamená výstup na televizi. Karta může mít označení i ViVo (Video In, Video Out), což znamená vstup i výstup.
Pro účely testování TVoutu není důležité, jak rychlá karta je ve hrách či v grafických aplikacích, proto jsem požádal zástupce firmy Abacus Ostrava o zapůjčení dvou karet z dnešní nabídky, a to od výrobců chipu ATI a nVidia (bez specifikací). Na video výstup jsem napojil zkušebně starou TV Tesla Color 442 (kvůli rámečkům - vysvětlím později), Amiga monitor Philips CM 8833 (kvůli focení), TV Grundig M82-395/9 s úhlopříčkou 82cm (kvůli kvalitě) a LCD projektor Toshiba TLB-T70M (také kvůli kvalitě). A protože funkce TVout je závislá na ovladačích grafické karty, použil jsem poslední oficiální, které byly na internetu dostupné.
Něco málo z historie a teorie
TVout nebyl kdysi obvyklý a už vůbec neměl takové možnosti jako dnes. Každý výrobce grafickou kartu osazoval různými chipy pro výstup na televizi a ve většině případu to dopadlo tak, že se obraz monitoru kryl s obrazem na TV bez možnosti nastavení a nebylo to nic moc. Obrat přišel až s kartou Matrox G400 DH, který měl TVout přímo v hlavním chipu karty. Toto odkoukala firma nVidia a svůj TVout nazvala TwinView (upřímně ze začátku nic moc), nakonec přišla s Twin View i Ati. Mezitím stačila nVidia změnit název na nView a přidala další funkce. Takže dnešní jedna karta v počítači se může chovat, jako by tam byly karty dvě.
Co je na TVoutu důležité a čeho si budu všímat:
1. kvalita obrazu - důležitá vlastnost, pokud chcete sledovat filmy
2. možnosti nastavení a funkce - obecně se jedná např. o klonování, roztažení desktopu, obnovovací frekvence atd.
3. černé okraje - v podstatě se jedná o to, že obraz na TV není dokonale v úhlu a pro lepší představu jsem to nakreslil (tu TV jsem úmyslně udělal takovou nesouměrnou)
Takže budu předpokládat, že mám TV a na ní chci zobrazit postupně obrazovku programu (např. Word) a dále nějaké video.
Jak je vidět z horních obrázků, vlevo je obraz s černými okraji (rámečky), což je v tomto případě správně, protože je potřeba vidět vše až do kraje, naproti tomu je obraz vpravo sice vyplněn až k okrajů, ovšem teď se bude velice špatně pracovat (např. Start, hodiny, atd.), takže takto to být nemůže. V případě práce na TV jsou černé rámečky v pořádku.
V případě videa je situace opačná - černé rámečky jsou rušivé a nemají tam co dělat. U videa vůbec nevadí, že obraz je přes okraj - kousek obrazu není vidět.
Na konci tohoto odstavce musím upozornit na fakt, že černé okraje do jisté míry ovlivňuje i samotná TV - každá televize má jiné nastavení obrazu - nadměrným nastavením rozměru svisle a vodorovně se obraz nevejde na obrazovku. Dokud se vysílal monoskop, bylo to jasně vidět, teď se to dá odhadnout jedině podle loga TV společnosti (viz. TIP).
TIP - zajděte si do obchodu kde je puštěno více televizí a všímejte si loga (např. ČT1, NOVA...), jak je daleko od rohu.