Ubuntu 11.10 beta 2 - poslední vydání před ostrou verzí
Mezi zlepšeními Canonical zmiňuje vylepšenou kompatibilitu s 32bitovými programy v amd64 verzi Ubuntu. Týká se to věcí jako Adobe Flash či Skype, které lze nyní instalovat přímo z 32bitového balíčku bez potřeby
Skypu se týká problém, že web tohoto softwaru automaticky směřuje na 64bitový balíček, ale ten není kompatibilní. Canonical doporučuje instalovat Skype ryze skrze Centrum softwaru, případně manuálně instalovat 32bitový balíček příkazem
Jinak kernel je v distribuci ve verzi 3.0.0-11.18 - zakládá na stabilním vydání 3.0.4 z upstreamu s následujícími novinkami:
- Rebase to upstream stable v3.0.4
- Drop compcache
- Enable and enforce SECCOMP_FILTER on x86
- ALSA: HDA: hdmi: Emit pcm device index for jack input devices
- Input: elantech – Add v3 hardware support
- usb_storage: Don’t freeze in usb-stor-scan
- xen: Do not use pv spinlocks on HVM
- Kernel build time performance improvements
- Misc config updates
- drm/i915: set GFX_MODE to pre-Ivybridge default value even on Ivybridge
- rt2x00: fix crashes in rt2800usb
- Add aufs to virtual flavor inclusion list
- Disable legacy IDE drivers on powerpc
- x86, x2apic: enable the bios request for x2apic optout
- fireware: add NO_MSI quirks for o2micro controller
- ideapad: Check if acpi already handle backlight power in ‘ideapad_backlight_notify_power’ to avoid a page fault
- savagedb: Fix typo causing regression in savage4 series video chip detection
- cifs: fix possible memory corruption in CIFSFindNext, CVE-2011-3191
- HID: add support for Mac Book Air 4,2 keyboard
Canonical dále pracuje na ladění menšího DVD, které je víceméně jen rozšířením instalačního CD tak, že jsou přímo na něm obsaženy oblíbené aplikace jako Inkscape, GIMP, Pitivi či kompletnější verze LibreOffice. Mezi architekturami se objevují některé další ARMové: armel+ac100 pro netbook Toshiba AC100 a armel+mx5 zaměřený na vývojářskou platformu Freescale i.MX53 Quick Start. Nejde přímo o finální oficiální dílo Canonicalu, ale to nejlepší, co dokázala stvořit komunita.
Další změny se týkají prostředí Unity. "Places" jsou přejmenovány na "Lenses", integrují více zdrojů a pokročilejší filtrování jako hodnocení, rozsah, kategorie atd. "Music Lens" linkuje na přehrávač Banshee a tak by se dalo pokračovat. Zlepšil se i výkon. Unity 2D sdílí s Unity 3D více kódu a má téměř kompletní podporu zpřístupnění.
Nyní si zopakujeme také pár drobností z dřívějška: výchozím pošťákem již není Ondra, ale Thunderbird, Dejá Dup je výchozím zálohovacím programem s podporou cloudu Ubuntu One, Gwibber má nové rozhraní a rychlejší běh, GNOME jako takové pak povýšilo na "nestabilní" vydání 3.1.92, neboť je chystáno zahrnutí GNOME 3.2.
LightDM nahradil dosavadní GDM. Když už jsme zmínili editor videa PiTiVi na DVD, tak ten samozřejmě již na CD nenajdeme, nicméně je samozřejmě v repozitářích. Softwarové centrum má podporu pro zobrazování nejvýše hodnocených aplikací a výrazně zrychlilo instalaci samostatných deb balíčků. Synchronizaci nainstalovaných aplikací mezi počítači nyní provedete jednoduše pomocí
Celá řada novinek se pak týká serverové edice Ubuntu 11.10. Kromě Ubuntu 11.10 beta 2 vycházejí shodně i Kubuntu (KDE 4.7, Amarok 2.4.3, instalátor Muon Suite 1.2 + Muon Software Center), Xubuntu (lightdm), Edubuntu, Mythbuntu, Lubuntu či Ubuntu Studio.
Známé chyby
Někdy se ještě může stát, že boot live CD potrvá hóóódně dlouho. Také není 100% spolehlivý instalátor systému z hlediska detekce volného místa, tvůrci se museli dočasně z výkonnostních důvodů vrátit od
V Thunderbirdu nefunguje synchronizace kontaktů, jak pravidelně reportuje Phoronix, tak procesorů Sandy Bridge se týká regrese chyby ohledně spotřeby (o 30 % vyšší v klidu, s kernelem 3.1 to je/bude dokonce ještě horší) - zatím není řešení, protože kernel 3.x je pro plné využití Sandy Bridge CPU prostě potřeba.
Další chyby se týkají jiných vydání, v Xubuntu například zlobí Bluetooth, ale jinak již nic vážného. Pokud se podaří během měsíce vyřešit zejména výše uvedené problémy, a to hlavně Unity 2D (ne každý chce používat uzavřené 3D drivery pro grafiku a s mnohými kartami prostě na open-source ovladačích Unity 3D uspokojivě neběží), pak to bude bezva.
Ubuntu můžete stahovat přímo z ČVUT mirroru. Chcete-li zkusit jiné edice, je zde Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Edubuntu, Mythbuntu či Ubuntu Studio.