Ubuntu Linux bude "volat" do Canonicalu, pokud k tomu uživatel svolí
Nástroj canonical-census, který se sám umístí do Cronu, se spustí jednou denně, aby dal HTTP cestou mateřské firmě vědět, kolikrát se dosud takto firmě nahlásil. Canonical takto bude monitorovat, jak moc je systém na daném PC používán, nástroj je určen zejména počítačům OEM partnerů jako Dell a má pomoci bližšímu poznání toho, jak lidé s Ubuntu pracují.
Pomocí canonical-census tak bude firma schopna zjistit, jak často mají lidé potřebu si k Ubuntu sednout, jak dlouho jim na počítači vydrželo, než jej případně nahradili jiným OS, jestli jen netestují ze zvědavosti nové vydání, ale systém skutečně užívají a podobné věci.
Předmětem zasílané informace nejsou žádná uživatelská data a jak již zanělo v nadpisu: uživatel musí instalaci canonical-census vědomě schválit potvrzovacím dialogem: nic se mu do systému nebude cpát automaticky. Vedle počtu dnů spuštění počítače (toto číslo se ukládá pro potřeby odesílání lokálně) se odesílá pouze verze operačního systému a produktové jméno počítače, nic víc. Alespoň v tuto chvíli.
Paranoici, a že se takových objevila již celá řada, mohou namítat, že Canonical může objem odesílaných dat i jejich povahu následně libovolně změnit již bez vědomí uživatele. To je pravda, ale je třeba se zamyslet, kolik aplikací člověku dnes na PC průměrně běží: přemýšleli jste někdy o tom, CO nese traffic generovaný ICQ, Skype či dalšími programy a technologiemi? A víte dokonale, co vše teče z vašich Windows či Mac OS X směrem kamsi ven? Opravdu jste si jisti, že je vše v pořádku, nebo jen spoléháte na to, že by si to firmy nedovolily, nebo by se to hned provalilo? Pak jistě není důvod v tomto ohledu pochybovat o Canonicalu, firmě s otevřeným přístupem. Opatrnost je vždy na místě, přehnaná paranoia nikoli: pro opatrné z vás je zde ona možnost tento nástroj vůbec neinstalovat a průzkumu se neúčastnit.
Ostatně běžné malí uživatelé nejsou cílem, Canonicalu jde o velké firmy, které Ubuntu předinstalovávají, vedle Dellu je to třeba System76 a ZaReason - i pro ně jsou informace sbírané tímto nástrojem velmi cenné a přiznejme si, že v při kladné odezvě mohou způsobit větší vstřícnost v nasazování Ubuntu v předinstalované podobě u těchto i dalších výrobců. Doufejme, že do budoucna budou výsledky analýz zveřejněny.
Pokud byste náhodou potvrzení odklepli omylem, můžete nástroj samozřejmě odinstalovat buď přímo ze správce souborů, nebo příkazem