Ubuntu loni prodělalo 21 miliónů dolarů, dvojnásobek oproti roku 2012
Loni (fiskální rok 2013) vydělal v Anglii usazený Canonical 65,7 miliónu dolarů, což představuje nárůst oproti 56,8 miliónům z předchozího roku. Stále je to ale málo, ve fiskálním roce 2012 skončil po odečtení nákladů Canonical ve ztrátě 11,1 miliónu dolarů, loni to bylo již 21,3 miliónů.
Čísla vycházejí z výroční zprávy, kterou musejí britské společnosti zveřejňovat. Neprezentují ale celkový obraz Canonicalu, který podniká v podstatě na celé Zemi, ale i tak lze čísla z Velké Británie považovat za relevantní, zahrnují totiž i příjmy z prodejů mimo UK. Canonical má v tuto chvíli více než 500 zaměstnanců ve více než 39 zemích světa. zpráva zahrnuje finanční dopady 348 zaměstnanců v UK a pobočkách- 47,7 miliónu dolarů tvořily náklady na mzdy a bonusy, což představuje oproti 39,9 miliónům z roku předchozího, viditelný nárůst.
Ztráta automaticky nemusí znamenat problém. Sice je faktem, že Canonical je ve ztrátě prakticky nepřetržitě od svého založení, nicméně už také umí generovat slušné zisky, díky serverovým a cloudovým službám, které prodává. Mark Shuttleworth pak s Ubuntu sleduje svůj odvěký cíl jednotné „bezešvé“ platformy skrze smartphony/tablety, notebooky, stolní PC či televizory. Stvořit tento cíl ale znamená vyvinout obrovské úsilí na poli Linuxu, desktopu, aplikací i služeb a právě to je tím, o co se Canonical snaží.
Ať již jde o prostředí Unity a grafický server Mir, nebo spolupráci s Valve a bezproblémovou instalaci GPU ovladačů od AMD a Nvidie, nebo podporu ARMu, vše směřuje k „plné konvergenci“, kterou dle Marka dosáhne Ubuntu dříve než Microsoft s Windows. Dokud ale bude potřeba investovat do Ubuntu obrovské množství lidských zdrojů, budou zde i tyto náklady, které nestačí kompenzovat ani rostoucí prodeje serverových a cloudových řešení a služeb.
A není třeba mít obavy, Mark Shuttleworth má stále dost peněz na to, aby s projektem pokračoval, dokud nedosáhne svého cíle. V budoucnu podle mého můžeme případně potkat konec některých zbytečností či rozmařilostí. Kdo si dnes vzpomene na doby, kdy vyšlo nové Ubuntu a mohli jste si bezplatně domů objednat třeba sadu lisovaných 10ks Ubuntu CD se samolepkami a současně i 10ks Kubuntu CD? Dnes to vypadá až šíleně, ale takové doby tu před necelými deseti lety opravdu byly.