Ukončí TPM pirátství?
Na nedávné konferenci Wedbush Morgan Securities sdělil světu zakladatel Atari Nolan Bushnell, že tzv. TPM (Trusted Platform Module) čip bude budoucím lékem proti nelegálnímu kopírování a šíření her. Poprvé se o něm začalo hovořit již v roce 2006 v souvislosti s technologií Trusted Execution a jižním můstkem ICH8, se kterou přišel Intel, s původní myšlenkou zatrhnout řádění různým virům, červům, spywarům a jiným badwarům. V současné době se TPM už třeba nachází v Intel Classmate PC, ale i noteboocích Sony Vaio, či Asus a s TPM je počítáno i v čipsetu Intel „Eaglelake“ nebo jižním můstku SB700 od AMD a jeho podporu přidal SP1 pro Windows Vista.
Jde v podstatě o to, že v počítači s TPM se nespustí nic, co by také TPM nebylo vybaveno a to ať jde o software nebo hardware. Je-li přímá autentifikace povolena a TPM v počítači nenarazí na odpovídající odezvu, nic se nestane. Bushnell právě do TPM vkládá velké naděje a vidí už blízkou budoucnost bez pirátů, i když u hudby a videa se prý s tímto nešvarem budeme muset smířit, když se dá poslouchat nebo sledovat, dá se také zkopírovat. Zakódují-li se hry s podporou prý neprolomitelného TPM, bude to znamenat obrovský rozmach herního průmyslu a peníze se pak pohrnou i z oblastí, kde se počítalo se 100% pirátstvím, čímž asi mířil do Číny a JV Asie. Doslova říká: „TPM opravdu absolutně zastaví pirátství herních titulů“ a dodává: „Jakmile bude dostatečně velká základna hardware vybaveného TPM, uvidíte výnosy přicházející z Asie a Indie, kde to předtím bylo nemyslitelné.“
My sice víme, že neprolomitelná ochrana neexistuje, už i slavné BD+ na Blu-ray discích se dočkalo, ale přeci jenom, nezačnete se nyní více zajímat, jestli na základní desce TPM máte nebo ne?