Linux jako válečný nástroj v rukách US Navy?
Raytheon je tradičním dodavatelem různých složek americké armády už po desítky let. Nově dostal zakázku za 27 883 883 dolarů na instalaci nového řídícího softwaru pro pozemní ovládání letky strojů VTOL (vertical take-off and landing). Kontrakt pokrývá práce na námořní základně Patuxent River ve státě Maryland, kde již probíhají práce na instalaci linuxových systémů v ceně přes 5 miliónů dolarů.
Americké námořnictvo provozuje jediný stroj typu VTOL, a sice Northrup-Grumman MQ8B Fire Scout navržený pro vzlety z palub fregat a realizaci misí elektronicko-optického a infračerveného průzkumu v okruhu 110 mil (~176 km). US Navy chce provozovat celkem 168 těchto strojů, které mohou kromě jiného nákladu nést i 70mm rakety.
I s ohledem na to, že americká armáda ve využívání Linuxu pokračuje rostoucí měrou, nevedou se debaty ani tak nad případným porušováním GPL licence kvůli utajení, jako spíše v morální rovině. Mnohým totiž není po chuti, že se tímto Linux, potažmo třeba přímo jimi napsaný kus kódu může podílet na „svérázné zahraniční politice“ USA realizované vojenskými kampaněmi v zemích třetího světa, často bez posvěcení nadřazených orgánů (OSN apod.). Jenže co naděláte, GPL toto nezakazuje a ostatně kdyby se tohoto v US Navy obávali, nebrání jim nic sáhnout třeba po FreeBSD a svůj kód držet dokonale uzavřen pod pokličkou, nebo si po případně změně licence linuxového jádra forknout poslední GPL verzi a pokračovat ve vývoji. Ostatně s BSD kódy pracuje, vedle Linuxu, třeba známá společnost Wind River, jejíž realtime systém VxWorks řídí mimo jiné řadu vesmírných družic a sond
Tak co vy na to? Jaký máte názor na budoucí možné „humanitární bombardování“ bezpilotními sondami řízenými Linuxem?