USA stahují z kin parodii na Kim Čong-una, umělci ostře protestují
Za filmem stojí filmová společnost Columbia Pictures, která patří do konglomerátu Sony (konkrétně pod Sony Pictures Entertainment). Film The Interview režírovali Evan Goldberg a Seth Rogen. To druhé jméno vám musí být povědomé z řady ztřeštěných komedií, nebo minimálně od doby, kdy před zhruba 14 lety dávala Česká televize seriál Freaks & Geeks („Machři a šprti“). Přidejme si k tomu jeho hereckého kolegu z tohoto seriálu, Jamese Franca, a recept na „záměrnou dehonestaci“ Kim Čong-un, nejvyššího vůdce Korejské lidově demokratické republiky, je hotov.
Jak víme, Kim Čong-un má ve své zemi dosti výsadní postavení. Jeho děd byl něco jako Bůh, stejně tak otec, no zkrátka do těchto lidí se v Severní Koreji zásadně nerýpe. Nicméně s ohledem na dostupné informace o inteligenci a fyzických atributech je pochopitelně Kim Čong-un vděčným cílem všemožných parodií v západním světě, z nichž nejnovější Hollywoodský velkofilm září nejvíc. Nedávný hackerský útok na Sony, při kterém unikla spousta filmů, soukromých kontaktů a komunikace přitom má být dílem právě hackerů ze Severní Koreje (uvádí americká vláda).
Sečtěme si 1+1. Sony je tedy pod velkým tlakem, navíc určitě nevíme o všem, nevíme možná o různých hrozbách, ať již firmě, nebo členům vedení. Příčiny tedy mohou mít mnoho podob, ale jejich výsledkem je, že velké americké řetězce kin již stáhly film The interview z projekcí a malá nezávislá kina, která by jej přesto chtěla dávat, nemohou. Protože projekce následně zařízla sama Sony a film de facto stahuje z distribuce dříve, než se do kin dostal (premiéra byla v plánu na 25. prosince, předpremiéra proběhla 11. prosince v Los Angeles).
Toto se nelíbí řadě umělců, jelikož v tom vidí jasný důkaz terorismu, kdy byla Sony napadena tím, koho její film paroduje, a tak raději stahuje ocas, aby co nejvíc zmírnila škody (úniky filmů po posledním hacku jsou asi ten menší problém, nevíme kupříkladu kolik různé komunikace bylo hackery získáno a jak velkou hrozbu to pro Sony představuje). Nevybíravě okomentoval věc kupříkladu G.R.R.Martin, který označuje takové jednání jako „korporátní zbabělost“, Paul Coelho pak nabídl 100 tisíc dolarů za práva na film The interview, který by následně rád uvolnil skrze bittorrent.
Uvidíme, jaký další bude vývoj, nicméně být Sony či Kimem, tak se obávám Efektu Streisandové. A že jste to vy, tady máte trailer...