USB-C dostane podporu 240W napájení / nabíjení
Pokud byste si chtěli připomenout, jak to šlo s vývojem USB ve věci podporovaných odběrů (tedy konkrétních podporovaných napětí a konkrétního podporovaného proudu), odkážu vás na článek z loňského srpna, který shrnoval vývoj jak na straně nativních specifikací USB, tak alternativní specifikace od Qualcommu.
Pokud je to pro vás moc písmenek, tak jen v krátkosti shrnu to podstatné: Když přišlo na svět rozhraní USB-C, podporovalo ve výchozím stavu při 5V napětí 3A nabíjení (15W). Splňovalo-li standard USB-PD, mohlo být napětí zvýšeno na až 20 V a proud na až 5A (až 100W) teoreticky. Opět šlo o limit standardu, v praxi se u většiny zařízení využívaly výrazně nižší hodnoty. Protože však postup USB-IF (USB Implementers Forum) nepovažovali výrobci koncových zařízení (zvlášť zpočátku) za dostatečně pružný, začali standardizovat vlastní alternativy. Nejznámější pochází od Qualcommu a nese označení Quick Charge. Právě Quick Charge se loni dostal do verze 5, která překonala 100 wattů.
Jestli se vás toto číslo tehdy ohromilo, pak nejspíš nevyjdete z údivu. USB-IF zřejmě nějakých ~110 wattů považuje za troškaření a pro USB-C verze 2.1 odklepla podporu napětí 48 voltů v kombinaci s proudem 5 ampérů. Tedy 240 wattů celkem.
K tomu asi není víc co dodat. Běžné domácí elektrospotřebiče jako například takovýto dremel, ruční šlehač nebo cestovní fén si vystačí s běžným USB konektorem a nebudou potřebovat klasickou velkou neforemnou a hlavně překonanou a totálně out zásuvku. V kuchyni už nebudeme muset marně hledat volnou zásuvku na mixér; připojíte ho třeba k tabletu. V létě pod stanem u vody si klidně dopřejete večerní koupel v řece, protože si budete moci vlasy před spaním vysušit fénem připojeným k mobilu. A až budete v kůlně potřebovat sbrousit hlavičku od hřebíku, nebudete muset natahovat od domu kabely, dremel prostě zapojíte do chytrých hodinek