Usenet prohrává boj s RIAA
Společnost Usenet.com provozující stejnojmennou službu prohrála tento týden soud s RIAA, která ji žalovala za porušování autorských práv, ať už přímo či zprostředkovaně. Usenet.com provozuje síť určenou ke sdílení souborů a diskutování s tím, že soubory se nacházejí přímo na síti Usenetu, což byl základní kámen úrazu, na který společnost doplatila. Nepomohla jí ani obhajoba postavená na precedentu „Betamax“, to když byla Sony kdysi dávno žalována kvůli uvedení videorekordérů pro domácí použití, kde obstála s argumentem, že existuje značné množství případů, kdy technologie není zneužívána pro nezákonné účely. Stejný argument použila i společnost Usenet, jenže soud se tentokráte přiklonil na stranu RIAA.
Důvod, proč soudce Baer tento argument zamítl, je rozdíl v počínání obou firem, Sony a Usenetu. Sony prodejem videorekordéru přerušila pouto mezi ní a zákazníkem, jakmile si zákazník videorekordér koupil, již nebyl ve vlastnictví prodejce či výrobce a co s ním poté zákazník udělal, do toho nemohl výrobce už nijak zasahovat. Naproti tomu síť Usenetu, za jejíž používání zákazník platí, je stále ve vlastnictví společnosti a je prostředníkem činnosti, kterou provádí uživatel.
Usenet bude nyní nejspíše přemýšlet o odvolání, zároveň bude muset vymyslet, jak zajistit, aby za stálého fungování jeho služeb nebyla porušována autorská práva, pokud zcela prohraje. Soudce bude ještě muset definovat škodu a my jsme si docela jisti, že to nebude žádné malé číslo s ohledem na skutečnost, že soubory se nacházejí přímo na serverech Usenetu. Tak, jako u každého podobného sporu, i u tohoto ještě uplyne hodně vody, než dospěje do definitivního konce.