Intel: Ústup AMD ze serverů dá prostor ARM výrobcům
Úvodem je třeba upřesnit, že odchodem není myšlena nějaká jednorázová událost, ale pozvolné vytlačení serverových x86 procesorů AMD Intelem. AMD v důsledku absence použitelného výrobního procesoru od nástupu jádra Piledriver (32nm) nevytvořila žádný nový serverový procesor, což urychlilo její propad na celková ~2 % tržního podílu.
„V důsledku našeho podílu v datacentrech se řada výrobců snaží experimentovat s alternativními architekturami. Nikdo nechce být závislý na jediném zdroji. Protože AMD v podstatě opustila serverové trhy a výrobci ARM řešení se posunuli po stránce schopností i objemů výroby, zůstaly [mnohé] společnosti závislé na nás. […] Každý chce mít v laboratoři alternativní řešení, na jejich místě bychom nepostupovali jinak."
--- Stacy Smith, CFO Intel
Zajímavý na Smithově sdělení je hlavně způsob, jakým dává do souvislosti pokles podílu AMD a nástup ARM architektury. Pokud se nad jeho vyjádřením zamyslíme, pak vlastně ústup AMD předkládá jako příčinu nástupu ARM architektury v serverech. Jinými slovy ARM architektura do serverů nemohla nastoupit dříve, dokud byl podíl AMD příliš vysoký, protože výrobci serverů neměli motivaci.
Na jednu stranu to může znít smysluplně - na stranu druhou takto „očištěná“ podstata argumentu vyznívá až absurdně. Vzpomeňme na rok 2011, kdy výrobci jako HP a další ohlásili vývoj mikroserverů (či dense-serverů) postavených na ARM platformě. Když se v roce 2012 slibované systémy dostaly na trh, nebylo po ARM procesorech ve specifikacích ani památky a namísto první generace ARM mikroserverů přišlo na trh množství mikroserverů vybavených Atomy od Intelu.
Pokud bychom hledali příčinu toho, proč nemá ARM architektura už dávno v serverech vyšší podíl, pak lze stávající stav spíše než s AMD (či s kýmkoli jiným) dávat do souvislosti právě s Intelem. Dokonce si troufám říct, že bez ohledu na aktuální tržní podíl AMD se ARM v serverech nijak vehementně prosazovat nebude (zatím) a to opět ze stejného důvodu. Podobně jako v mobilním segmentu, kde Intel i za cenu dotací vytlačil z řady projektů ARM jádra a nahradil je Atomy, si i v serverech pohlídá, aby se ARM platforma nedostala o moc dál, než na úroveň laboratoří, kde je nyní.