Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k V HP Labs mají první memristory - paměťové rezistory

to je zajimave, jak je to se stabilitou dat v zavislosti napriklad na teplote ?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

..noo to by byla bomba.. neomezený počet zápisů a čtení.. paměť několik let.. skoro žádná spotřeba .. wow..

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

no, zrovna "základním" kamenem bych to nenazýval. Memristor plní z hlediska funkce prakticky stejnou úlohu jako tranzistor (alespoň tak jsem to pochopil, samozřejmě s tím, že si uchovává svůj stav i přes odpojení od sítě). Ale tranzistor není z hlediska elektrotechniky základní stavební kámen.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Ebo> Mno, k tomu neobmedzenemu poctu zapisov... len aby si nebol prekvapeny :-)
Aj u flash technologie sa kedysi ospevovala "teoreticky" nekonecna opakovatelnost zmeny stavu bunky, lenze po uvedeni do praxe sa ukazalo, ze izolacna vrstva hradla degraduje po kazdej injektazi elektronov skrz barieru. Tak sa to pomenovalo ako "obmedzeny pocet zapisov" a veselo sa to zacalo predavat... :-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tenhle memristor. Jo dobrá věc. Ale bude to mít využití i v silnoprodu. Slaboprodá, alektrotechnika bude z toho určitě těžit. A taky proč do pořadí cívka, kondík, rezistor. Sice o týhle součástce moc nevim ale o stávajících 3 základních vim hodně. Zatim si myslim, že větčí důležitost má Tranzistor. Nevím. Jo je to velká věc, ale nepřiřazoval bych to k těm tří zmíněným.
Když by jste někdo chtěl zvrátit to co si myslím budu rád. Oúpravdu o týhle součástce moc nevim!

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Napr. v IO se vubec rezistory nepouzivaji, jsou nahrazeny tranzistory ... tak co je dulezitejsi :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

hnz:
píše se o základních součástkách, ne o nejčastěji používaných.
ty základní součástky přímo ovlivnují základní fyzikální veličiny v elektru, tj. odpor, kapacitu a indukci.
proč tam chtějí zařadit memristor, kýhošlaka.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pokud vas zajima, proc to povazuji za zakladni pasivni soucastku, tak se podivejte na
http://en.wikipedia.org/wiki/Memristor
Soucastky rezistor, kondenzator a civka jsou popasny pomoci derivaci dU/dI, dU/dq, dF/dI a jedina kombinace ktera tam chybi je dF/dq, coz je prave "memristance", vlastnost memristoru.

Stepan

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

V3N3C, Hnz len ci ste sa zamysleli co to vlastne ten tranzistor po funkcnej stranke je ? Transconductance resistor. Ono to v podstate su zjednodusene povedane dva jednosmerne odpory zapojene proti sebe (NPN) alebo od seba (NPN)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ok, píšu si. Za pět let koupit akcie HP.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

matomi: no právě!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A co z toho. Za chvíli tady máme celosvětovou krizi s jídlem a tohle nás nespasí. Maximálně to vyžene u pár her 5 FPS nahoru...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>> Jouda z Brna:
Jakobys nevěděl, že mít o dvě čísla delší péro je důležitější než mít co jíst ;-).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

V IO se samozdrejme rezistory pouzivaji. Jen se delaji pomoci zohybane drazky malo nasyceneho polovodice. Je pravda, ze pokud se vytvoreni rezistoru v navrhu jednotlivych funkcnich bloku dalo predejit treba jinych stejne funkcnim zapojenim pomoci tranzistoru je ihned pouzito reseni z tranzistory, kvuli mensim narokum na plochu zabranou jednim rezistorem. Ale v napajecich obvodech v cipu se samozrejme pouzivaji a pouzivat budou.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to TyNyT: Memristor neni ani nahodou to same jako tranzistor. Tranzistor je v zakladu jenom soucastka, ktera dovede ovladat napeti na svych dvou svorkach pomoci proudu nebo napeti na te treti. Nic vic. Tranzistor sam o sobe nikdy nedokaze uchovat zadnou informaci.

Memristor je vlastne takova EEPROM ci Flash, ktera dokaze rychle "zapisovat" 1 ci 0.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Jaká čtvrtá základní součástka? Čtvrtá už existuje - Flux Capacitor...
A co to jméno? Hezky česky to bude paměťový odpor = Pampor. A jaké to bude mít hodnoty, nebudou to ani Ohmy, Farady ani Henry tak co to bude? Možná Packardy... Dobrý den potřebuji jeden pampor 3.3 tP (terapackadů) ... Celé se mi to zdá jako o měsíc opožděný Apríl...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hezke PR Packardu ale fakt je ten, ze soucastka s identickou funkci zde existuje jiz cca 5 let. Jedna se o PCM (Phase Change Memory), ktera se "programuje" proudem (resp. casovym prubehem proudu, ale to je detail) a cte se merenim odporu (coz je naprosto identicke). Nevyhoda  je samozrejme v tom, ze se nejedna o kvantovou technologii, takze miniaturizace a maximalni rychlost je omezena vice nez u zmineneho memristoru, velka vyhode ja vsak to, ze diky tomu, ze to nevyzaduje tvorit velmi jemne struktory je to prakticky masove vyrobitelne jiz dnes a rel. levne, ostatne seriova vyroba se letos rozbehla a prvni kusy pro testery a vyvojare jsou jiz k dispozici, v pristim roce to uz pujde normalne do prodeje, zatimco v clanku zminovany memristor  bude mozne zacit prumyslove vyrabet az za mnoho let az vyrobni technologie pokroci zhruba o rad ! A je otazka, zda do te doby vubec bude jeste "in" klasicka elektronika, mozna uz to bude optronika, nebo kvantove pocitace, nebo neco uplne jineho. Takze s tim nakupem akcii bych byl opatrny :-( !
 

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

menethor: zajisté to není tranzistor. Nic takového jsem snad nenapsal (aspoň doufám, pokud to tak vyznělo, tak se omlouvám). Já psal, že se to dá přirovnat k funkci tranzistoru - s tím, že to má trvanlivý účinek (tj. stejně jako by u tranzistoru vytvořený vodivý kanál zůstal i po odpojení bázového napětí.)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

matomi: To asi ne Tranzusistor jsou (dá se říc) dvě polovodičové diody (NP přechod), ale Tranzistror má právě NPN a nebo PNP. Dal by se přiřadit ke dvou diodám jednou otocenych jako NPN a podruhy natoceny jako PNP. Tranzistor nema s odporem vůbec co dělt. Ale takhloe jsem to nemyslel, myslel jsem to tak proč by měl být memristor zařazen vedle takových velikánu jako cívka, rezistor, kondík! Prostě si myslím, že tyhle součástky jsou základ. A taky, že tranzistor je podle mě užitečnější součástka pro IT než memristor. Memristor bude nepostradatelný jen v pamětech. Ale jak jsme říkla o memristoru vím jen to co jsem přečetl zde. Žádné specifiakce atd. nevim takže pokud budete vědet víc než já prosim napište. Odkaz na i v EN by se hodil. Dik

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

V3N3C: Az na to ze ty nezavisle diody by jako tranzistor nefungovali.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

RaStr: Kvantove pocitace jsou jako dlouhodoba pamet extremne nepouzitelne: hlavnim problemem s jejich konstrukci je ze je obtizne udrzet kvantovou informaci v registru po meritelnou dobu. Mozna, ze za 5 let budeme mit kvantove procesory a opticke sbernice ale na pamet bude idealni prave ten memristor ...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.