V květnu vyjde záplata na zpomalení při použití fTPM na AM4
Windows 11 vyžadují TPM, a tak uživatelé jako náhradu TPM 2.0, kterým nejsou vybavené všechny systémy (zejména desky AM4 prvních dvou generací), využívají softwarového fTPM. Kolem přelomu roku 2021 / 2022 se začaly objevovat stížnosti uživatelů platformy AMD, že v některých hrách dochází při použití softwarového fTPM ke chvilkových propadům výkonu / propadu FPS. Různí uživatelé popisují trochu odlišné projevy. Pro ilustraci překládám překlad zkušenosti uživatele Shantanu Baviskar, jak ji popsal před měsícem v jedné z diskuzí o problému:
U mě jsou projevy zadrhávání trochu jiné. Zasekává se to jako na ~1 sekundu, takže se celá obrazovka na sekundu pozastaví, pak na sekundu běží zrychleně, což kompenzuje čas ztracený sekundovou pauzou. fTPM zapnuto. Windows 11. Ryzen 3600 + Gigabyte B450M. Tato zadrhávání jsou poměrně vzácná, což je pozitivní. Za příčinu jsem pokládal aktualizaci Windows 11. Ale právě jste to potvrdil. Zvláštní je, že to pozoruji teprve od prosince (proto podezření na aktualizaci Windows 11). Zaznamenáno v GTA V a AC: Odyssey. |
Odlišné nejsou pouze projevy, ale i četnost. Podle některých uživatelů se problém objeví 3-4× za den, podle jiných jednou za několik dní. Může se objevovat na Windows 10 i Windows 11, pokud je zapnuto fTPM.
AMD oznámila, že pracuje na řešení, které zakládá na vylepšení komunikace mezi fTPM a SPIROM. Bude dostupné v rámci BIOSů pro základní desky a distribuce bude zahájena počátkem května. Protože někteří výrobci základních desek distribuují nové BIOSy před datem, které avizuje AMD, lze uživatelům (které problém trápí) doporučit sledování webů výrobců již koncem dubna.
ASUS TPM-M R2.0 (90MC03W0-M0XBN1)
Jako alternativní řešení doporučuje AMD koupi hardwarového TPM 2.0 modulu. To však znamená výdaj navíc (ceny začínají kolem 250 Kč).
Třetí alternativu doporučují samotní uživatelé: Zůstat u (nebo vrátit se k) Windows 10, které TPM nevyžadují.