„Libyjský internet“ má v rukou vládou ovládaný telekomunikační operátor Libya Telecom & Technology, jehož předsedou je starší syn libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, takže jeho vypnutí nebylo moc složité. Stejně tak prakticky spravuje doménová jména na doméně nejvyššího řádu .ly. Asi nejznámější službou provozovanou „ne-libyjskou“ společností je Bit.ly (provozuje společnost téhož jména se sídlem v New Yorku) pro zkracování odkazů z mikroblogovacích služeb, sem typicky patří Twitter. Šéf bit.ly John Borthwick se již k situaci vyjádřil sdělením, že blokace internetu v Libyi nebude mít na provoz bit.ly ani jiné domény s koncovkou .ly vliv.
„Aby nebylo možné dosáhnout domény s koncovkou .ly, muselo by být všech pět kořenových serverů starajících se o tuto doménu nejvyšší úrovně vypnuto, nebo by musely vracet prázdné odezvy na požadavky. V Libyi jsou dva z těchto serverů, další dva jsou v Oregonu a jeden v Nizozemsku,“ uvedl John Borthwick. Dodal, že firma se bude snažit fungování udržet, v nejhorším případě má bit.ly i alternativní domény jako bitly.com nebo j.mp.
bit.ly/dN03ei
Ukázka zkráceného odkazu službou bit.ly
Podle Kima Daviese pracujícího na řízení fungování internetu v Los Angeles však tento „nejhorší případ“ ještě může nastat, neboť Borthwick částečně neříká pravdu, ony „kořenové servery“ mimo Libyi nejsou kořenové, ale pouze „autoritativní“. Libye může smazat záznamy o doménách s koncovkou .ly ve svých kořenových serverech, připojit je do sítě a tuto změnu rozdistribuovat i na tyto autoritativní servery. Další vtip je zakopán v samotném fungování autoritativních serverů, pokud je někdo nepřekonfiguruje, po 28 dnech, kdy si nebudou moci stáhnout aktuální informace o doménách .ly, mohou považovat domény za propadlé a přestanou o nich poskytovat informace.
Nakonec tohle samozřejmě není to nejhorší, co odříznutí Libye od internetu znamená. Mezitím totiž v zemi dochází k narůstání počtu obětí (už jich je přes 230), protesty se nezadržitelně přihnaly do hlavního města Tripolisu a Libye je momentálně podle syna Kaddáfího na pokraji občanské války.