V Olympusu padají hlavy, firma tajila obrovské ztráty
Praktiky, které se táhnou od začátku devadesátých let v návaznosti na tehdejší akvizice, tajila skupina vysoce postavených pracovníků firmy, konkrétně Tsuyoshi Kikukawa (bývalý prezident), Hisashi Mori (bývalý vice-prezident) a Hideo Yamada (auditor společnosti). Na jejich část, konkrétně převody obrovských částek několika finančním poradcům, přišel CEO společnosti Michael Woodford, který byl zbaven své pozice poté, co začal vyšetřovat důvody zmíněných plateb.
Tsuyoshi Kikukawa, Olympus CEO (bývalý)
Současný prezident, Shuichi Takayama, informoval o zfalšovaných finančních zprávách a prohlásil, že samotná společnost podá na zodpovědné osoby žalobu, bude-li to nutné.
Pozadí celé situace zatím není zcela jasné, ale prokazatelně v rámci akvizic jiných firem docházelo k přesunu podezřelých částek (pravděpodobně šlo o tunelování) na konta finančních poradců. Ztráty, které po akvizicích následovaly, krylo vedení manipulací finančních zpráv a zřejmě dalšími úplatky.
vývoj ceny akcií společnosti Olympus na přelomu října a listopadu 2011
Zveřejněním těchto informací spadla cena akcií společnosti jen za první den (úterý) o třetinu, propad ale dále pokračuje a k dnešnímu dni se hodnota dostala z původních 2472 yenů na 460 yenů, tedy 18,6%. TSE (Tokyo Stock Exchange) uvalila na akcie společnosti dohled a upozornila na hrozící delisting.
Tokijská metropolitní policie zároveň začala s vyšetřováním pro možné porušení finančních zákonů. V pondělí (tedy 14. listopadu) by se měla konat porada se zveřejněním finančních výsledků za třetí kvartál, ale nové vedení společnosti prohlásilo, že vzhledem k aktuálním událostem není možné zprávu v tak krátkém čase zpracovat. TSE stanovila jako poslední termín 14. prosinec - pokud do této doby Olympus nepřijde s finanční zprávou, provede TSE delisting (stažení akcií z kapitálového trhu). Dlouhodobá budoucnost společnosti je zcela nejasná, minimálně dokud nedojde k prošetření a objasnění podezřelých událostí.