V roce 2016 se prodá 300 milionů tabletů, věští JPR
Drastický nárůst podílu tabletů a smartphonů by měl znamenat příležitost především pro výrobce jejich procesorů - tento trh velice rychle poroste, a tak JPR očekává příchod dalších hráčů. Ze současných můžeme jmenovat Qualcomm s aktuální řadou Snapdragon, společnost Nvidia s řadou Tegra, Apple s vlastními procesory řady A (velmi rychlý A5 pohání nově uvedený iPhone 4S a iPad 2, výroba novějšího 28nm A6 se v současné době rozjíždí u TSMC), nebo třeba AMD, které se chystá na x86 kompatibilní tablety prostřednictvím ULP Fusion čipu Hondo.
Nemáme to srdce se s vámi nepodělit o následující pasáž ze studie, kterou vám předkládáme tak, jak je (pouze přeloženo):
„Procesory těchto zařízení budou skutečně úžasné, s velmi nízkou spotřebou, vyrobené na nejaktuálnější-nanometrové technologii a disponující neuvěřitelným výkonem a funkcionalitou.“
• Jon Peddie Research |
Tak to vidíte ;-)
Většina takových zařízení bude vybavena 3D displejem a 3D foťákem (kamerou). Do pěti let by se rovněž měla vcelku slívat funkcionalita jednotlivých typů mobilních zařízení, ale JPR nepředpokládá, že by to takto krátkém časovém horizontu mohlo vést zániku některého segmentu - výrobci je budou alespoň zpočátku odlišovat cenou a rozměry, takže si všechny budou držet své zákazníky.
V roce 2016 se podle současných odhadů prodá:
- přes tři čtvrtě miliardy smartphonů
- 0,87 miliardy klasických mobilů
- téměř 300 milionů tabletů
- asi 100 milionů čteček elektronických knih
- asi 90 milionů mobilních herních konzolí
K názornější představě o vzájemném poměru a růstu jednotlivých zařízení na trhu pomůže graf:
Zpráva zahrnuje mimo jiné i poměrně zajímavý přehled historických dat, která dokládají, že úspěch každé novinky nespočívá ani tak v jejím objevu, jako spíš ve způsobu, jakým je podána a jak ji výrobce dokáže prodat. Tak například:
- první samostatný tablet - GRiDPad - byl vydaný již roku 1989, přesto se neprosadil
- roku 2001 přišel Microsoft s podobným (byť přepracovaným) konceptem nazvaným Pen Computer
- úspěch zaznamenal teprve Apple roku 2010 s vydáním svého iPadu
- první smartphone - Simon - pocházel od IBM (1992)
- zájem ze strany zákazníků ale vyvolala až Nokia roku 1996
- s prvním konceptem elektronické knihy přišel již roku 1971 Michael Heart
- samostatná bateriová čtečka se dostala na trh roku 1998 (Rocket eBook)
- zákazníci ale přijali až čtečku Kindle společnosti Amazon o 9 let později
Na závěr přikládáme seznam výrobců, které studie zohledňovala: Action Semiconductors, AMD, Apple, Broadcom, Core Logic, Freescale, Fuzhou RockChip, HiSilicon, Ingenic Semiconductors, Intel, Marvell, MediaTek, Nvidia, Qualcomm, Renesas, Samsung, ST-Ericsson, Telechips, Texas Instruments, WonderMedia, Zii Labs, IP Suppliers, ARM, DMP, Imagination Technologies, MIPS a Vianvte.