VCPS (Video Content Protection System) přichází
4. listopadu 2003 přijali v USA zákon o integraci příznaku ve vysílacím signálu s cílem, že od 1. července 2005 nebude na území USA v prodeji žádný digitální rekordér, který by nekódoval TV vysílání opatřené tímto příznakem. V Japonsku už podobné nařízení existuje déle (více najdete v listině Operational Guidelines for Digital Terrestrial Television Broadcasting and Operational Guidelines for Digital Satellite Broadcasting).
Aby těmto požadavkům technologicky vyhověly, spojily se ve svém úsilí firmy Philips a HP, a přišly už dříve s vlastní iniciativou na ochranu digitálního signálu ať po drátech, nebo bez nich. Ta se ještě jmenovala Vidi. Ačkoliv jsem se ještě v dubnu pozastavoval nad tím, že s tím přichází pozdě, zdá se, že tomu tak možné nebude. Začátkem srpna obě společnosti už i dostaly povolení od FCC udělovat licence.
VCPS je technologie, která umožňuje nahrávat chráněný signál z digitálního vysílání na DVD+R/RW média a to tak, že je uložena přímo na média. V USA už by nyní nemělo být možné zaznamenat a přehrát DVD+R/RW bez VCPS. Ta zařízení, která ho nemají, by to prostě neměla umět.
Jak to funguje
VCPS chrání video zápis pomocí kódování MPEG-2 toků na médiích DVD+R/RW DL. Hlavními rysy jsou:
- 128bitový AES (Advanced Encryption Standard) kódující sektory obsahující MPEG-2 video. Média, která jsou s VCPS kompatibilní obsahují tzv. Disk Key Block, který je umístěn přímo v ADIP (Address in Pregroove). Právě zde se objevila v poslední verzi (1.3) změna, když byl rozšířen počet identifikačních bitů na dva. Konkrétně je najdete jako 5 a 6bit v 16bajtu ADIPu. 5bit se nastavuje na 0, 6bit na 1. Takto označené DVD+R/RW DL je s VCPS kompatibilní. Ono je to ještě krapet složitější, kdo má zájem může si prostudovat velmi podrobné pdf s vyznačenými změnami přímo na stránkách Philips - 86 stran).
- přehrávač nebo rekordér musí mít vlastní registrační kód přímo v hardware (Device Key)
- samotné přehrávací/záznamové zařízení používá registrační kód zařízení k vypočítání dekódovacího klíče pro MPEG-2 tok z bloku s klíčem na médiu.
U obyčejného přehrávače/rekordéru to vypadá takto:
V PC je to pak už o něco složitější. Vlastní kód musí mít optická mechanika i software určený pro přehrávání, nebo zápis. Ještě před zahájením dekódování musí také dojít k prověření (authentification), zda se opravdu jedná o optické médium, nebo jen o jeho emulátor (DaemonTools atp.). V současné době jsou s VCPM kompatibilní programy Nero nebo PowerDVD od CyberLink.
Ještě bych měl asi doplnit, že tato poslední verze 1.3 přidává mimo DVD+VR (rozšířená specifikace pro multisession na DVD+RW) i DVD+VRR, což je to samé, ale pro DVD+R.