Vegu uvede AMD ještě letos, půjde o nejvýraznější změnu od GCN 1
O architektuře Vega jako takové bylo dosud známo poměrně málo. AMD dosud oficiálně potvrdila pouze to, že bude dále zvyšovat energetickou efektivitu (oproti Polaris až o třetinu) a dále, že přinejmenším v jedné konfiguraci nabídne paměti HBM druhé generace. Tyto informace nyní výrazně rozšířila redakce WCCFTech, podle které se nová verze architektury GCN bude v některých ohledech poměrně výrazně lišit od dosavadní GCN 4 / Polaris. Pro hrubou představu lze říct, že zatímco GCN 4 neměnila základní principy fungování čipu a cílila na zvýšení různých aspektů efektivity (výkon na watt, výkon na výpočetní jednotku, výkon na jednotku datové propustnosti), Vega (alias GCN 5, pokud toto označení ponese) změní právě základní principy fungování architektury.
AMD podle tohoto zdroje upravila organizaci i strukturu SIMD bloků tak, aby bylo možné paralelně zpracovat vlnoplochy (wavefront) s odlišnou délkou. Pokud se tato informace potvrdí, bude to znamenat nejzásadnější zásah do grafické architektury AMD od uvedení první generace architektury GCN. Bylo by však předčasné předjímat, jak se to může v praxi projevit na výkonu, poměru výkon / výpočetní jednotka ap., to už bude záležet na konkrétní implementaci. Dalšího vylepšení by měla dosáhnout podpora delta-komprese, což se ale na celkovém výkonu vyšších modelů patrně nijak výrazně neprojeví, protože zásadním prvkem zvyšujícím datovou propustnost mezi jádrem a pamětmi bude tentokrát nasazení druhé generace technologie HBM.
schéma architektury Vega podle WCCFTech
Použití HBM druhé generace je známo a oficiálně potvrzeno na GPU Vega 10, což bude produkt pro high-end, který podle našeho očekávání cílí do výkonnostního rozmezí referenčních modelů GeForce GTX 1080 a Nvidia Titan X.
Novou informací je, že vrstvené paměti nabídne i menší GPU, Vega 11. Tento čip, který cílí na mainstream (ale do vyšší výkonnostní hladiny než stávající Polaris 10 alias Radeon RX 480), by měl být vybavený 8 GB tzv. HBM2 připojené k jádru 1024 sběrnicí (tzn. poloviční oproti Vega 10). Fyzická datová propustnost takové konfigurace odpovídá 256 GB/s. Hodnota přesně odpovídá Polaris 10 vybavené 8GHz GDDR5. Výhoda HBM v tomto případě nebude spočívat ve zvýšení datové propustnosti, ale ve snížení spotřeby a možnosti výroby grafických karet o menších rozměrech. Vega 11 má nabídnout výpočetní výkon 7 TFLOPS (tj. zhruba o 20 % nad Polaris 10 / Radeon RX 480) bez zvýšení spotřeby. V tomto kontextu se téměř sám připomíná výpočetní výkon kolem 6 TFLOPS, jímž má disponovat grafické jádro konzole Xbox Scorpio chystané na konec příštího roku. Zdá se, že konfigurace grafického jádra by mohla plus mínus odpovídat tomu, co nabízí Vega 11, ovšem při nižších taktech (a tudíž i spotřebě).
Nakonec časový rozvrh: High-endové GPU Vega 10 odhalí AMD koncem letošního roku, mainstreamová Vega 11 má následovat začátkem příštího. Osobně bych byl opatrný ve výkladu terminologie, protože uvedením/odhalením může být chápána i pouhá ukázka produktu, jakou byla kupříkladu demonstrace Polaris 11 na lednové CES s tím, že k vydání došlo prakticky o půl roku později. Přestože je dost možné, že (s ohledem na poptávku v profesionální sféře) mohou být produkty s větším jádrem Vega 10 dostupné ještě tuto zimu, v případě mainstreamové Vega 11 dosavadní informace poukazovaly spíše na jarní či pozdně jarní dostupnost.