Větrák bez pohyblivých částí neboli Solid-state Fan
Tento „Solid-state Fan“, jak se mu nyní po zásluze říká, nese označení RSD5 a funguje na principu ionizace vzduchu. Vishal Singhal o něm tvrdí, že jde o největší pokrok v chlazení elektroniky od příchodu heat pipe. Navíc je tak malý a tenký, že jím mohou být chlazeny nejen počítače a notebooky, ale i některé komponenty v lepších mobilních telefonech, které být doteď chlazeny nemohly, takže se musel dělat kompromis na straně výkonu.
RSD5 sestává z řady tzv. „živých“ drátků (neizolovaných a pod proudem), které generují plazma (jinými slovy na ionty bohatý plyn s volnými elektrony, jenž vedou elektrický proud). Drátky jsou umístěny mezi vodivými plátky bez elektrického náboje uspořádanými do tvaru půlválce tak, aby je obklopovaly (což je dobře vidět na obrázku). Ve vznikajícím intenzivním elektrickém poli pak ionty v podstatě tlačí neutrální molekuly vzduchu od drátků k plátkům a tím vzniká pohyb vzduchu, který se nazývá korónový (nebo také iontový) vítr. To je jev, kterého se v praxi docela běžně dosahuje pomocí vysokého napětí, v tomto případě to vědci dotáhli do stádia, kdy nevznikají elektrické oblouky a podobné průvodní efekty. Chlazení samo o sobě by asi také nemělo být energeticky náročné (to aby pak nespotřebovávalo samo více energie než součástka, kterou bude chladit ;-). Vědci tvrdí, že tímto drobečkem dokáží vytvořit vánek o rychlosti 2,4 m/s, zatímco prý běžné a typicky větší větráky udělají přibližně 0,7 až 1,7 m/s.
Samotný tvar větráku je pak v podstatě uzpůsoben na to, aby byl přímo součástí pasivních částí chladiče (heatsinku), čímž se chlazení ještě více zefektivní. Schlitz k tomu říká, že výsledné zařízení o objemu menším než 1 cm³ dokáže v pohodě uchladit čip s TDP 25 W a jednoho dne by mohly být třeba vyráběny procesory s tímto chlazením přímo integrovaným. Bez bližšího vysvětlení pak dodává, že je toto zařízení také méně náchylné na zanesení prachem (pravda, nemá se zde co zadrhnout, když to nemá pohyblivé součástky, ale zanášení tenkých mřížek zná asi každý, kdo provozuje počítač na podlaze, takže se necháme překvapit, nejlépe mile).
Na závěr tu máme ještě video, kde je kromě povídání Dana Schlitze také hezky vidět, jak onen Solid-state Fan krásně fouká. Dan se na něm mimo jiné zmiňuje, že vývoj zařízení je víceméně dokončen a bezpohybový větrák je připraven k integraci do finálních produktů, které by se na trhu mohly objevit v příštím roce. Cena tohoto chlazení pak má být srovnatelná s tím, co je na trhu nyní, což zní všechno až podezřele pěkně. Detailní technická specifikace tohoto zařízení bude jistě velice zajímavá.
|