VIA uvádí čipset K8M890 + VT8251
K8M890
Opět se tradičně podíváme na schéma čipsetu, jak jej prezentuje VIA. Namísto integrované grafiky DeltaChrome, jejíž relativně „nevalný“ výkon srovnávali na HKEPC nedávno, je možné přidat do PCI Express ×16 slotu grafiku vlastní. VIA uvádí tyto parametry S3 DeltaChrome:
- DirectX 9.0 engine
- Pixel Shader 2.0
- Dual pixel pipelines
- 128-bit 2D/3D engine
- rychlost jádra 250 MHz
Samotný čip (severní můstek) K8M890 komunikuje s procesorem skrze 1GHz 16bitový HyperTransport link, přičemž VIA nezapomíná zmínit podporu dvoujádrových procesorů.
VT8251
Pojďme se však podívat na jižní můstek VIA VT8251, který VIA spolu s čipsetem K8M890 oficiálně představuje až nyní. Ten se od předchozího již letitého čipu VT8237R liší především podporou Serial ATA II, přičemž nabízí možnost připojit až 4 zařízení. Na Serial ATA II jsou u VIA zajímavé dvě věci: Rychlost komunikace až 3 Gbity/s a podpora NCQ (Native Command Queuing). Tuto vlastnost prezentuje VIA stejně, jako všichni ostatní výrobci čipsetů či disků s její podporou, tedy obrázkem, kde vlevo je znázorněno pořadí zpracování příkazů bez NCQ, vpravo pak totéž s NCQ.
Při té příležitosti je ještě vhodné zmínit, že ve VT8251 přibyla podpora RAID 5, další parametry jsou s předchozím čipem prakticky shodné. Níže je souhrnný výčet vlastností.
- spojení se severním můstkem pomocí 1GB/s Ultra V-Link
- dvě PCI Express ×1 linky
- podpora pro VIA HD Audio i Vinyl Gold Audio
- podpora až čtyř Serial ATA II zařízení
- integrovaný V-RAID s podporou RAID 0, RAID 1, RAID 0+1, RAID 5 a pro Serial ATA i JBOD
- podpora až čtyř Parallel ATA zařízení (ATA133)
- UHCI kompatibilní USB řadič s podporou až osmi USB 2.0 portů
- možnost použít integrovaný 10/100Mbitový nebo přídavný gigabitový ethernet
- integrovaný MC’97 modem
Nakonec se ještě podívejme na pěknou souhrnnou tabulku, kde jsou srovnány aktuálně nabízené čipsety pro procesory AMD z rodiny K8 (tabulka pochází od firmy VIA).
|