VirtualLink (USB-C na grafických kartách) je mrtvý a nejspíš byl již při vydání
Když ve druhé polovině září 2018 vydala Nvidia GeForce RTX 2000, lišila se konfigurace výstupních konektorů oproti předchozí generaci. Zmizel DVI a na jeho místě se objevil DisplayPort navíc a k němu USB-C konektor.
Nešlo o ledajaké USB-C, ale o implementaci tehdy vznikajícího standardu VirtualLink, který měl situaci zjednodušit spojením již na úrovni grafické karty a integrovat na ni USB-C konektor, který by zahrnoval linky DisplayPort, USB i napájení. Protože je přenosová kapacita USB 3.1 vyčerpána na přenos DisplayPort dat, pro datovou komunikaci byla vyčleněna část odpovídající přenosové rychlosti standardu USB 2.0. Ta je ale implementována trochu nestandardně, takže pro jistotu správného fungování vyžaduje VirtualLink kabeláž, která s tímto počítá. Pak ovšem nabízí, co slibuje - spojení obrazu, dat a napájení do jednoho kabelu s USB-C konektorem.
První překvapení nastalo již zhruba tři měsíce po vydání, kdy se na nereferenčních modelech přestal VirtualLink objevovat. Tehdy panoval předpoklad, že vynechání konektoru (který sám o sobě požadoval implementaci napájení o 27 wattech) je krokem k finanční úspoře při výrobě.
Druhé překvapení (ovšem bez větší mediální pozornosti) následovalo, když Nvidia vydala řadu Super, kde VirtualLink rovněž chyběl. Třetí překvapení následovalo nedávno, poté co se objevily první snímky GeForce RTX 3000, které ani v provedení Founders Edition zdířkou pro VirtualLink nedisponují. První zprávy se to snažily dávat do souvislosti nižším než očekávaným rozšířením VR-setů. Realita je ale malinko složitější.
Valve již pro svůj Index headset ohlásil vynechání VirtualLink z důvodu problematické spolehlivosti konektoru v kombinaci s faktem, že se rozhraní příliš nerozšířilo, hlavně v noteboocích, kde by náhrada jedním kabelem měla největší smysl. Index je rok a čtvrt staré zařízení (červen 2019), jeho vývoj je ale samozřejmě ještě starší a tak vychází najevo, proč už začátkem roku 2019 přestali výrobci nereferenčních modelů VirtualLink osazovat a proč se ani nedostal na referenční modely AMD a Nvidie vydané v roce 2019. Pokud již na kartách vydaných na přelomu roku 2018 / 2019 VirtualLink nebyl a vývoj těchto karet (návrh PCB, spuštění výroby, kompletace, balení, distribuce…) přinejmenším pár měsíců zabere, je zřejmé, že již na podzim 2018, kdy VirtualLink přišel, bylo výrobcům jasné, že jde o mrtvou technologii.
V současnosti byl ukončen i provoz webové stránky standardu a nahrazen přesměrováním na Wikipedii.