Virtuální promítaná klávesnice je na světě
O celou virtuální klávesnici se stará Canesta Keyboard Perception Chipset. Ten se zkládá ze tří dílů:
Pattern Projector slouží k zobrazení viditelné klávesnice na podložce, která se dosti podobá klasické klávesnici. Tato viditelná klávesnice je pro fungování celého systému zbytečná, slouží "jen" k tomu, aby uživatel věděl, kde má mačkat. Optika, jíž tento projektor obsahuje, je uzpůsobena tak, že není nutné mít tento projektor vysoko nad plochou, na kterou je klávesnice zobrazována. Díky tomu je možné zabudovat tento projektor přímo do nějakého malého přenosného zařízení.
IR Light Source produkuje infračervené světlo. Toto lidským okem neviditelné světlo překrývá viditelnou klávesnici a pokud člověk někam položí prst, tak se od něj toto světlo odráží.
Sensor Module právě snímá odrazené světlo od prstů. Aby dokázal správně vyhodnotit, která klávesa a kdy byla zmáčknuta, musí umístit zdroj odrazu do 3D. Veškeré vyhodnocování si zařizuje senzor sám a tak vůbec nezatěžuje procesor mobilního zařízení, do nejž je virtuální klávesnice instalována. Na jeho výstupu je jen sled kláves, případně povelů pro myš, které uživatel zadal. Připojit se může buď pomocí USB, nebo RS232 rozhraní (sériový port).
Doufám, že z popisu tří součástek tvořící celou virtuální promítanou klávesnici, je dobře jasné, jak vlastně klávesnice funguje. Aby nám výrobce, firma Canesta, dala opravdu najevo, jak malé jsou její komponenty, stvořila následující fotografii napravo, kde je vidět srovnání s obyčejnou tužkou. Levý obrázek ukazuje, jak by vlastně mohlo takové PDA s virtuální klávesnicí vypadat. Úmyslně nepíšu jak vypadá, protože toto není funkční vzorek.
Jim Spare, víceprezident společnosti Canesta pro vývoj produktů, se také svěřil, jak se jemu s klávesnicí pracuje. Je to samozřejmě zcela jiný pocit, než jaký nabízí klasické mechanické klávesnice, kde (vetšinou) jasně poznáte, že jste stiskli klávesu. Podle jeho zkušeností lidé, kteří píší na klávesnici tak, že hledají očima písmenka a většinou píší pomocí dvou prstů, problém s psaním na této klávesnici nemají. Ovšem zkušení písaři, jenž píší všemi deseti si nejprve potřebují zvyknout. Samotný Spare prý s touto klávesnicí dokáže psát až 60 slov za minutu, ale jeden ze zaměstnanců Canesty se dostal až na 80. Profesionální písaři by zcela jistě po dostatečném "osahání" dokázali přelézt i stovku.
Vše tedy vypadá, že je zcela ideální, ale ono není. Canesta ještě musí zapracovat na šetření energie. Současná klávesnice prý v ideálním případě sníží výdrž baterií o 10 %, ale tato meta je ještě drobet vzdálená. Prozatím je chipset vyráběn za pomocí 0,25 mikronového procesu u UMC, takže tady jisté rezervy jsou. Ovšem nejvíce energie spotřebovává zobrazování viditelné klávesnice. Tady firma připravuje zavést úsporu tím, že klávesnice automaticky po nějakém čase zhasne. Probudit ji budete zamáváním prstu před senzorem.
Canesta plánuje začít klávesnici vyrábět na začátku roku 2003, ale bude trvat ještě dalších šest až devět měsíců, než se s ní objeví první PDA. A prý už nyní velké množství výrobců podepsalo smlouvy a bude virtuální klávesnici používat. Inu, uvidíme za rok.
PS: Na závěr drobný bonus: video, jak takové psaní na virtuální klávesnici bude vypadat.
Diskuse ke článku Virtuální promítaná klávesnice je na světě