Vodní chlazení - konečné řešení
Kapitoly článků
Čerpadlo a chladiče: CPU, GPU a Chipset:
Čerpadlo je klasický EHEIM 1048.
Jako základ jsem použil chladící kostky od společnosti aqueacool, a to pro CPU (vlevo) a chipset (vpravo). Chladící kostku pro grafickou kartu jsem si vyrobil doma. Bohužel fotku nemám, protože jsem si ji včera aktivně smazal :( Tak přikládám alespoň fotku z provozu.
Přehled
Postupným zkoušením a hodnocením různých druhů a návrhů vodních chlazení jsem dospěl ke dvěma rozdílným výsledkům:
- PC pro ladiče a pařany - toto chlazení se vyznačuje velkým hlukem, velikostí, velkou spotřebou a velmi dobře chladí. Pro tyto lidi velký hluk není na škodu, protože PC používají "pouze" pro dosažení co nejlepších výsledků v různých benchmarcích nebo největšího počtu FPS v hrách. Poté obvykle PC vypnout a je "klid". Velikost (obvykle více jak jeden chladič vody nebo větrák) tak hluk (obvykle větší počet vysokootáčkových větráků na vodních chladičích) tak i spotřeba (no každý větrák si něco pápne) je pro ně také zanedbatelná. Ovšem pomineme-li tyto neduhy, dosahují tito lidé velkých úspěchů jak v chlazení tak v dosažených FPS.
- PC pro "tiché" lidi - mezi ně se počítám i já a kvůli čemu jsem toto vše podnikal. Lidem jako já totiž tak moc nezáleží na teplotě CPU nebo FPS v hrách, ale důležitým aspektem je ticho v místnosti. A rozhodně tu žádný vrtulník mít nechci! Z čeho mi vyšly dvě další možnosti:
- Víc pomaloběžných větráků, které budou chladit žebrované chladiče na CPU a GPU. Což se neosvědčilo z důvodu, že ať sebelepší nebo sebedražší větrák koupíte, dříve či později stejně začne vrčet či vyluzovat jiné nepříjemné zvuky. Nehledě na to, že je ho třeba udržovat v čistotě.
- Vodní chlazení s velkým výměníkem vody a JEDNÍM pomaloběžným větrákem. A udržovat jeden větrák v čistotě je rozhodně méně práce než 2 či 4.
Obrázky
A teď pár obrázků, jak to vlastně vše vypadá.
Konečně jsem udělal i pořádek v kabelech, takže nyní je v case opravdu přehledno. A zbylo i místo pro rámeček pro HDD, který mi už pár let ležel pod postelí.
Pohled do spodní části case s čerpadlem a PCI kartami, koukám asi by to chtělo vysát :). Nejvíce místa zabírá čerpadlo a hadice a nejméně pak SATA kabel.
A ještě pohled do horní části, kde je umístěn vodní chladič, CD mechaniky a HDD. Kolečko mezi CDrom a HDD je úchyt pro přepínač rychlý a pomalý chod větráku. Moc místa už zde nezbývá, kabely jsou stažené elektrikářskými pásky.
Zde je pohled z pravé strany, kde je vidět nádobka na doplňování vody a hadice vedoucí spodem case ochlazenou vodu zpět do čerpadla.
Tak takhle to vypadá, když case zakrytuji. Ještě mám připraven plechový kryt přes celý case, ale bohužel tu nemám po ruce nůžky na plech, tak to musí ještě chvíli počkat až pojedu domů.
Hodnocení a závěr
Zápory: možnost vyplavení vnitřností PC vodou, hrubé zásahy do vzhledu a tvaru case.
Klady: tichý chod, účinné chlazení CPU, GPU a chipsetu, možnosti pro přetaktování.
Co říci závěrem? Konečněéééééééé... je to hotové tak jak jsem si to představoval, že takhle potichu to jednou poběží.
Plány do budoucna :) (Opět si nemohu odpustit)? Jak již jsem řekl v úvodu, toto je konečné řešení, ale... zbývají nějaké drobnosti, které, jak doufám, zaberou jen jedno odpoledne.
A těmi jsou:
- Zlepšit uchycení větráku k tělesu chladiče, ten zelený drát mi tam neladí k barvě case.
- Uzavření case z pravé strany krytem. Do něj musím vystřihnout otvor pro těleso vodního chladiče
- Umlčet ty uřvané hardisky :)
P.S. Zbylo mi tu pár drobností (měděné vodní chladiče, peltier,...), tak pokud by měl někdo zájem a páchá stejnou nebo podobnou věc se svým casem nechť se ozve.