Volkswagen chce zaměstnancům nasadit Google Glass
Volkswagen má už za sebou pilotní provoz a nyní používá brýle prvních 30 pracovníků logistického oddělení. Princip je jednoduchý - brýle skenují kódy, směrují zaměstnance při hledání potřebných dílů a pokud pracovník vezme špatný díl, ihned mu to oznámí zobrazením červeného symbolu, pokud správný, je výběr potvrzen zeleným symbolem. Pro zaměstnance je prozatím použití chytrých brýlí dobrovolné.
Zpráva sama o sobě už koluje internetem od minulého týdne. Zajímavé ale je, jak rozdílně je podávána. Volkswagen totiž v tiskovce neuvedl, o jaký chytré brýle se jedná, a tak se jeden autor na základě vzhledu usoudil, že jde o Google Glass, jiný to zpochybnil a většina ostatních se tomuto tématu raději elegantně vyhnula. Přitom není obtížné tuhle otázku rozlousknout.
Volkswagen vytvořil několik snímků, kde je zachycen jakýsi pracovník využívající brýle, aby měl tisk čím zprávy doplnit. Pokud si fotky prohlídnete v plném rozlišení (výřez té nejvhodnější nabízím nad odstavcem), rychle zjistíte, že na brýlích nechybí logo společnosti UBiMAX. Tato německá značka nabízí všemožná „chytrá“ zařízení vybavená softwarem specializovaným pro firemní, respektive profesionální nasazení. Jde tedy o brýle UBiMAX? V tomto případě nikoli, společnost si brýle sama nevyrábí. Na vítací stránce jejího webu se chlubí použitím brýlí Glass od Googlu i tím, že je certifikovaným partnerem (což Google potvrzuje). Jde tedy skutečně o Google Glass, které jsou dovybavené speciálním softwarem od UBiMAX pro logistické nasazení.
Nabídka společnosti je ale širší, obsahuje také brýle Vuzix (horní řádek uprostřed), které lze snadno rozeznat podle tvaru a designu. Vlastně její portfolio zahrnuje čtrnáct různých setů upravených pro nasazení v logistice, řízení provozu a dalších odvětvích.
S tempem, jakým společnost expanduje, by se podobné produkty mohly rychle rozšířit do řady průmyslových odvětví. Především v logistice a práci s různými součástkami nebo typy zboží mohou být nedocenitelné, protože díky nim není od pracovníka vyžadována prakticky žádná znalost produktů, s nimiž manipuluje a není třeba ani časově náročného školení. Brýle ho mohou nasměrovat k žádanému komponentu, zobrazit mu, jak vypadá a při vyzvednutí potvrdit, zda našel, co hledal. Otázkou zůstává, zda s brýlemi nebude třeba fasovat i ibuprofen.