Vyjádření k testu médií v MF Dnes
|
Nejzávažnější námitky proti užité metodice měření uvádíme:
Použité metodiky testů nebyly určeny pro testování datových optických médií.
Byl použit nereprezentativní počet médií, v lepším případě byly testovány 2 kusy, a z tohoto počtu nelze činit jakékoliv objektivní závěry. Výrobci médií vždy testují desítky kusů a výsledky vyhodnocují statisticky, neboť nelze vyloučit vliv obsluhy, stav zapisovací mechaniky atd.
Vyhodnocení výsledků pouze na základě čitelnosti médií je zcela nedostatečné. Degradace médií probíhá postupně a nejprve dochází k chybám, které dokáže firmware mechanik opravit a teprve v případě, že chyby nelze opravit zabudovanym ECC a ECD kódem, pak teprve je daný blok označen jako nečitelný.
U CD-R/W se jedná o parametry E11 a E12, neopravitelné chyby E32. U DVD R/W pak o PI (Parity Inner error), PO (Parity Outer error), neopravitelné pak POF (Parity Outer Failure).
Vzhledem k tomu, že nebyl určen skutečný výrobce médií zjištěním hodnoty ATIP nebo MIP, dostala se do výběru média s různým typem barviva, vyhodnocení však probíhalo pouze na jediném přístroji pro čtení a zápis aniž bylo zajištěno optimální nastavení optiky pro dané barvivo. Výsledek lze spíše interpretovat náhodnou vhodností barviva pro daný hardware.
Kvalita CD-R/W médií se měří pomocí mnoha parametrů, ale nejznámějším parametrem je BLER (Block of Error Rate) podle normy EC 908. Tento parametr vyjadřuje maximální přípustný počet chyb v datovém toku za vteřinu na vstupu první úrovně ECC dekodéru, průměrovaný v čase 10 vteřin. Podle normy je maximálně přípustná hodnota 220. Výrobci CD-R/W však používají své vlastní vnitropodnikové normy, kde jsou často tyto přípustné hodnoty výrazně nižší.
U médií DVD R/W, bývají použity jiné parametry a to PI (Parity Inner Error), PO (Parity Outer Error). Maximální přípustná hodnota PI je 280.
Při výskytu chyby při čtení dat nejprve mechanika opravuje načtený blok pomocí opravného mechanizmu PI, pokud chybu nelze opravit použije mechanismus PO, nelze-li chybu opravit ani pomoci PO, je blok označen jako vadný.
Tyto parametry jsou obecným základem pro určení kvalitativní úrovně médií, výrobci rozlišuji kvalitu A, B, C. Média kvality A jsou nejkvalitnější a současně i nejdražší a je na uživatelích, aby zvolili optimální medium podle zamýšleného užití (záznam hudby, videa, archivace počítačových dat atd.).
Lze proto konstatovat, že zmíněný test médií nemá žádnou praktickou vypovídací schopnost kromě skutečnosti, že moderní média celkem dobře odolávají UV záření a zvýšené teplotě. Jakékoliv další závěry včetně vytváření fiktivního pořadí úspěšnosti jednotlivých značek jsou novinářskou fikcí MF Dnes a následně i ČT a bezohlednou dezinterpretací výsledků, což potvrdili i sami autoři měření.
Ing. Pavel Pragr