Vylepšená metoda našeho měření spotřeby sestavy bez grafiky
Metoda spočívá ve vyndání grafiky za chodu počítače zcela „bez narkózy“, tedy bez uspání, bohužel samozřejmě funguje jen na těch deskách, které mají PCI slot. Grafiku nevyndáváme během spuštěného operačního systému, ale těsně před jeho spuštěním. Moment, ve kterém grafiku vyndáváme, jakož i celý proces včetně komentáře můžete vidět na videu:
Zkoušeli jsme tento trik i s PCI Express grafikou a to nám hned na první zkoušené desce nezabralo, náběh do operačního systému se tímto způsobem nekoná, počítač prostě zatuhne (což je horší, než když vyndáte PCIe grafiku až za běhu systému). S PCI grafikou to z nějakého důvodu funguje, systém po náběhu zřejmě beztak restartuje celou PCI sběrnici a jelikož na ní grafiku nevidí, pak nevidí žádnou grafiku v počítači jako celku, což je přesně naším cílem. Pro testy pak samozřejmě není nic snazšího než se k počítači přihlásit vzdáleně po síti (vzdálená plocha ve Windows žádnou grafiku nepotřebuje, protože nesnímá obsah obrazovky, ale vytváří veškeré GUI mimo grafiku a jen k zobrazení posílá klientovi). Tento fígl nám fungoval jak na dvou deskách s čipsety AMD 990FX a 970, tak jedné s Intel P67. Možná časem zkusíme, zda lze takto rozchodit systém s čipsetem Z68, který má výstupy pro grafiku integrovanou v procesoru, tak, aby ani ta grafika v procesoru neběžela (podobně to můžeme vyzkoušet na platformě AMD s procesorem Llano). Nicméně na sestavách, které fungují s integrovanou grafikou (ať už vlastní, nebo v procesoru) měříme běžně spotřebu samozřejmě s touto grafikou zapnutou.
Pokud se ptáte, proč vlastně měříme bez grafiky, když počítač bez grafiky je tak trochu jak cena bez DPH, pak naším úmyslem je měřit spotřebu nejnezbytnějšího základu. Počítač nemůže fungovat bez zdroje, procesoru, základní desky, pamětí a těžko uděláte nějaké testy bez nějakého úložiště. Bez grafiky se ale počítač obejde (samozřejmě jak který, proto tyto opičárny s vyndáváním grafiky za chodu), navíc každý si dá do počítače grafiku svou a připočte si vlastní spotřebu. Samozřejmě totéž by se dalo říci i o klávesnici a myši, ale tam zase nepředpokládáme takové rozdíly ve spotřebě jako u grafik.
Matrox Millennium je samozřejmě grafika, která by šla v nouzi v počítači i nechat a od spotřeby by se pak odečetly nějaké dva až tři watty, které nejsou v tomto měření žádnou mírou, větší rozdíl vám udělá efektivita zdroje či výměna SSD za HDD. Vy už nicméně jistě víte, jaký nejbližší test pro vás chystáme, máme s ním z různých důvodů trošku zpoždění, jedním z nich je, že procesor, který byl v sestavě na videu, dorazil teprve včera a bez něj jsme si zkrátka nedovolili recenzi vydat, takže když to dopadne dobře (jakože bychom chtěli, ale slíbit to nemůžeme), test vyjde ještě tento týden (tedy ve čtvrtek neboli zítra, protože tento týden má prodloužený víkend). Ostatně tato zmínka je zde proto, abychom se víc snažili a recenze pokud možno zítra skutečně vyšla. Noci jsou v posledních dvou týdnech delší, než je na tuto dobu zvykem… ;-).