Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Vypalování pod Linuxem II - díl 2.

Jste si skutečně jistí, že modifikovat jádro operačního systému proto, abych mohl vypalovat je to pravé ořechové? To je jak před každou jízdou v autě štělovat předstíh zážehu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ale houby, jednak kompilace jádra je pod Linuxem celkem normální věc, neboť si ho pokročilejší uživatel často chce přizpůsobit obrazu svému (nesmíte to srovnávat s Windows, kde je jádro systému něco posvátného a nedotknutelného ;-), jednak tohle všechno stejně obvykle není potřeba, protože běžné distribuce mají jádra zkompilovaná s podporou vypalování, takže ani prostí uživatelé nemají problém. Navíc si jádra řady 2.6 (které v době psaní článku ještě nebylo hotové - a které v současné době používá čím dál víc distribucí) už vystačí čistě s ATAPI a emulace SCSI není vůbec potřeba...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ostatně, řekl bych, že tohle není článek pro začátečnické uživatele běžných distribucí, protože ti si prostě spustí svoje K3B (nebo ekvivalent pod Gnome ;-) a pálí. Tahle série článků je podle mě spíš pro ty, kteří se rádi vrtají v systému a ohýbají si ho k obrazu svému a svého počítače.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

a ja myslel, ze pujde navod pro nekoho, kdo nestoji o to se s linuxem nejak zvlast prat, ale chce rychle a snadno palit.
takovyto clanek spis lidi od linuxu odradi. "Jo, to jako kvuli vypalovani musim zkompilovat jadro, jo? no to radsi zustanu u kradenejch woken..." (neni muj pripad :-).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

peca:
asi ani netusis jak velkou mas pravdu. V zadnem pripade (!) nechci vyvolat flame ani dehonestovat gnu/linux, ale mam z mych malych zkusenosti i ruznych diskusi pocit, ze pro open source komunitu jakoby platilo, ze cim zdlouhavejsi a narocnejsi je provadet nejakou standardni operaci na pocitaci, tim vic se v tom vyzivaji. Existuji na to 2 slovicka - masochismus a perverze, cimz prosimpekne nechci nikoho urazit. Snazim se vsemozne svou praci i praci mych kolegu na PC urychlit, aby nam rezie zakladnich operaci zabirala co nejmene casu, proto z toho mam takovy pocit.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ono se v posledním odstavci před nadpisem "Príprava jadra - kompilácia" říká, že "Distribúcie typu RedHat, Mandrake, SuSe a niektoré ďalšie už majú jadro prednastavené tak, aby ho bolo možne používať na takmer všetkých typoch hardwéru, takže ho nie je treba kompilovať. Ak je toto váš prípad, preskočte nasledujúci bod."
Problém je v tom, že v tom případě bych - být uživatelem takové distribuce - přeskočil nejen následující bod, ale i zbytek článku. ;-)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

S tim "predstihem" v aute to neni az tak pravda, ale linux je prave o tomto ladeni. Bohuzel se nekdy to ladeni stava tak zdlouhave a narocne, ze to clovek zvykli na wokna a relativni jednoduchost prace s nimi vzda. Ja pouzivam okna orig. a s linuxem si zatim pouze hraji, zkousim co s nim lze delat a jak ho nakonfigurovat. To, ale neznamena, ze s nim opovrhuji. Lide, kteri tvori jednotlive distribuce (ktere jsou zdarma a legalne ke stazeni na netu) tomu venuji strasne moc casu a usili. Priklad sam za vsechny je Debian, jehoz politika "free a open softu" je skoro jako nabozenstvi. Bohuzel toto lide, kteri instaluji linux a v tu chvili jim neco nejde nevidi a jenom nadavaji. Netusim kolik z nich by slo do toho a neco pro druhe na ukor vlastniho casu a penez vytvorilo ....

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Decka proboha neukazujte tento clanek nikomu kdo uvazuje o tom ze prejde na linux... kdyz jsem ho docetl tak sem hned s orosenym celem musel jit spustit k3b a zkusmo vypalit jedno dvd abych vedel to fakticky jde a to i bez kompilace jadra... a co na to teprv rekne nejakej novacek, ktery chce prejit na linux, ale vubec nic o nem nevi?
Radeji napiste clanek ze pod linuxem jde uplne v pohode vypalovat, ze K3B je lepsi nez nero a je zadarmo - nam z linuxu to nic nerekne, ale lidi na windows mozna zacnou otevirat woci... to je muj namet na 3.dil!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Hodnota clanku je opravdu znacne ohlodana zubem casu. Nevim, jestli to ma smysl vydavat, pouze to mate lidi. Napr. jadro 2.5 je ponekud passe a zadruhe v jadru 2.6 se naopak nesmi (!!!) pouzivat pri vypalovani zadna IDE-SCSI emulace, jinak vypalovani proste nefunguje.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to All: Ach jo. Ach jo. Sorry lidi ze na vas budu trosku tvrdej.
Keci typu: "pokud budu chtit vypalovat musim kompilovat..." jsou jedine kvuli vasi lenivosti naucit se neco noveho. Jste proste zvykli na Okinka, kde vsechno klape hned po instalaci a JAK to funguje, tak to vas nezajima. No a Linux je prave o tom. Linux je pro lidi co maji zajerm a chteji se neco naucit. Ne jenom blbe klikat jako cvicena opice. Ja to znam taky se mi moc nechtelo studovat donekonecna "howto" soubory skouset, skouset.... No ale nejlepsi na tom je ten pocit kdyz to vsechno funguje.
No a kdyz se vam povede ona zminena kompilace jadra, znamena to ze mate vas operacny system nastaven presne na vas hardware a to je neco o cem se muze woknum jen zdat (o rychlosti se raci zminovat nebudu).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Souhlasím s ostatními v tom, že tenhle text je opravdu hodně zastaralý. Já momentálně jedu na 2.6.9 jádře a vypalování (po nainstalování příslušného softwaru - cdrecord, mkisofs, xcdroast) je záležitost několika kliknutí, tak jako v Neru. Prostě žádný problém.

Ačkoli je fakt, že v době, kdy bylo aktuální jen 2.4.x jádro, tak jsem měl ještě starou SCSI vypalovačku a problém s scsi-ide emulací jsem zaznamenal jen velmi okrajově.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mozna trochu predbiham, ale nevite o nejakem softu (pod Linuxem), ktery umi vypalovat na vice vypalovacek najednou?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Chavez: Tohle není dobrý přístup. Právo na existenci mají i ti, kteří to jádro kompilovat nechtějí. A pro ně jsou právě distribuce typu Mandrake nebo SUSE. Proč by se třeba účetní, která si chce přepálit CD, měla učit kompilovat jádro a editovat soubory v /etc? Pro ní je to zbytečné, stejně jako je pro ní zbytečné zjišťovat jak funguje třeba mikrovlnka. Nebo snad má být Linux jen pro vyvolené?

Někdo prostě pojede na Mandraku a bude klikat, někdo (třeba já ;-) bude používat Gentoo nebo jinou "hardcore" distribuci a bude si přepisovat konfigurační texťáky (a někdo nad Linuxem zhnuseně mávne rukou a přejde na BSD ;-). Podle mě jsou důležité obě skupiny, zvlášť proto, že to klikací rozhraní může být třeba jen první krůček při přechodu od Windows. Na řeči o skvělých pocitech se vám člověk, který nemá počítač jako koníčka, jednoduše vykašle. On chce prostě sednout a používat, ne šťourat se v konfiguraci. A naopak to, co jemu připadá úžasné a hodné všeobecné pozornosti, může zase naprosto otrávit vás.

Myslím, že není dobré odrazovat vaším přístupem lidi od Linuxu. Čím víc bude mít uživatelů, tím větší je šance na rozumnější podporu výrobců HW nebo komerčního SW.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Glitter: takovehle reci jsou jednou z pricin maleho rozsireni linuxu mezi obycejne lidi

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ten clanek je opravdu zastaraly, zbytecne lidi odradi. Ma zkusenost je ze po instalaci (nebo po bootu z live CD) se klikne na nejaky vypalovaci SW a je to. ZADNA KOMPILACE, zadne nastavovani, ale ta moznost tu je.

navic mate moznost palit i ze skriptu (automaticke zalohovani :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to:Chavez> naprosto souhlasim s Jerrym. To co tady pises o lidech, kteri si neumi upravit jadro k obrazu svemu a tim padem se chovaji jako cvicene opice, je naprosto scestne a zavadejici. Taky litas letadlem aniz bys ho umel pilotovat... A ze se to nechteji ani ucit? Zrejme se zabyvaji necim jinym.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Milý pane Chavezi,
je jedině dobře, že se většina Linuxových distribucí nedrží vaší politiky "kdo si neumí naštelovat věci přesně, je cvičená opice a na Linux ať nešahá".
Já totiž vidím hodnotu Linuxu hlavně jako použitelné alternativy k Windows. A tou použitelnou alternativou myslím zejména to, aby každý trochu přemýšlející člověk mohl sednout k Linuxovému stroji a dělat u něj věci, které zrovna potřebuje - a přitom seděl u stabilního, proti virům dobře zabezpečeného stroje, který nabízí velké množství free SW, a nemusel volat co chvíli administrátora.
Já jsem třeba matematik a programátor, a na počítačích mě rozhodně nezajímá "hackování se do kernelu". Mou parketou jsou algoritmy a jejich realizace v počítači, a vše, co od počítače požaduji, je to, aby mi nabídl
1) rozumný kompilátor (GCC budiž sláva, ale MS kompilátor je přeci jen v něčem o něco lepší) a pomocné programy (a la Valgrind)
2) dobré vývojové prostředí, ale minimálně solidní textový editor
3) solidní podporu zálohování vzniklé práce, což zahrnuje vypalování i přenosy na různá USB media
4) solidní podporu experimentální práce, např. chci-li přenést kus SW pro mobilní telefon do mobilního telefonu, aby mi proboha ten Bluetooth chodil.
Díky tomu, že matematikou a programováním trávím 50+ hodin týdně, nemám ani nejméně v úmyslu učit se k tomu všemu ještě administrovat Linuxový systém, což je samo o sobě zvláštní kvalifikace. Nemohu ani snadno sehnat Linuxového admina, neb je jich na univerzitě málo a na váš požadavek přijdou za 14 dní.
Naštěstí toto už konečně hlavní distributoři Linuxu pochopili a MDK 10.1 či SuSE 9.2 jsou z tohoto hlediska pro mne stejně uživatelsky komfortní jako Windows XP. Do té doby i mně, co se rozhodně za cvičenou opici nepovažuju, vyhovovaly více Windows.
Chápu určitý druh nadšení z toho, když si člověk upravuje svoje PC k obrazu svému a "ladí" SW na něm až do posledního procenta, ale to je svým způsobem koníček, a SW, který nedokáže rozumně běžet i bez takového "ladění", se sám odsuzuje k okrajovosti. Asi stejně, jako kdybyste si koupili auto a museli si motor poskládat sami.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Prave jsem si podle toho clanku zprovoznil vypalku. Sice jsem koukal, ze je to par tydnu starej clanek, ale minimalne je to tak napsane, ze se to da pouzit. Tedy, narazim na to, ze takovych clanku uz je asi hodne ale to je asi tak vsechno, co muzu vytknout.

Akorat mi prislo, ze jsem musel ide-cd (IDE/ATAPI support) zkompilovat jako modul a ne to mit natvdo v jadre. Mozna to bylo kvuli tomu, co jsem napastil do modules.conf. Kazdopadne uz to jede.

Nejsem linux guru, ale vyhody toho systemu dokazu ocenit.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.