Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Výroba DVD pomocí MyDVD (DVDit) firmy SONIC

Pioneer DVR-A03
Je to tak, DVD rekordéry jsou tu, a my jsme velmi rádi, že vás po DVD-RAM Panasonic (Matsushita) LF-D210 můžeme seznámit s DVD-R Pioneer DVR-A03. Recenzi nám poslal pan Juřica, za což mu velmi děkujeme. Ona to ale není recenze, jak jste u nás zvyklí, spíše postřehy s použitím této DVD vypalovačky a také především popis vypalovacího programu DVDit (MyDVD chcete-li).

Kapitoly článků

Program MyDVD (DVDit) firmy SONIC je jednoduchý DVD authoring software dodávaný k DVD-R mechanice Pioneer DVR-A03 nebo k některým DV střihovým kartám (RT2500 firmy Matrox, DvnowAV firmy FAST a další). Program umožňuje kompletní výrobu DVD video disku včetně jeho vypálení.

MyDVD (DVDit) s rozpracovaným návrhem

Příprava souborů

Připravíme si zvlášť obrazové (přípona m2v) a zvukové soubory (wav). Po video platí rozlišení 720 × 576 bodů, bitrate v rozmezí 2 - 8 Mbit/s, audio má vzorkování 48 kHz, 16 bit stereo. Samozřejmě, že originální DVD video disky používají vysoký datový tok (7 Mbit/s) pro zajištění co nejlepší kvality obrazu. Protože však při amatérské výrobě DVD video disků musíme počítat s rozlišením obrazu okolo 400 horizontálních řádek (dáno vlastnostmi spotřebních DV kamer) nepoužijeme takto vysokého datového toku, ale doporučené rozmezí je okolo 4 - 6 Mbit/s, které umožní na DVD-R disk s kapacitou 4,7 GB vypálit až 210 minut záznamu.

Spuštění a nastavení programu

Po spuštění programu myDVD (DVDit) a nastavení video standardu PAL přejdeme k základnímu nastavení programu. To provedeme volbou FILE - PROJECT SETTINGS. V dialogovém okně pak můžeme nastavit nejen výstupní médium (DVD-R nebo CD-R disk), název DVD disku, ale i datový tok, ve kterém bude výsledný projekt zpracován. Nastavení ukončíme stlačením OK.

Popis programu

Nyní si popišme základní prostředí programu DVDit. Program lze rozdělit na tři hlavní skupiny. Největší prostor aplikace zabírá VIDEO MONITOR, kde je k dispozici náhled vložených záběrů a ovládání jejich případného doladění (změna délky záběrů). Náhledové okno rovněž slouží i k navržení struktury DVD video disku, k návrhu jednotlivých menu a podobně. Dalším ovládacím prvkem je řada ikon pod sebou připomínajících diapozitivy, umístěných uprostřed okna programu nad tlačítkem MENUS. Tato řada se nazývá Menu/Movie Placeholder (tzn. knihovna záběrů a nabídky disku). Tato řada ikon nahrazuje časovou osu (timeline) a do této řady se přesunutím myši vkládají všechny použité záběry a grafické prvky, které bude výsledný DVD disk obsahovat. Poslední částí je okno nabídky THEMES. V podstatě se jedná o několik vzájemně přepínatelných knihoven obsahujících nabídku podkladových obrázků pro tvorbu menu, spouštěcích tlačítek, titulků a rovněž pro knihovnu použitých záběrů. Nabídka THEMES je podobná nabídce Transitions či Video filters střihových programů typu Adobe Premiere nebo Ulead Media Studio. Kliknutím na grafické symboly tlačítek umístěných ve spodní hraně okna THEMES lze přepínat mezi nabídkou podkladových obrázků pro menu, nabídkou spouštěcích tlačítek, titulky a knihovnou záběrů.

VDit okno aplikace Monitor (detail)

Postup výroby DVD disku

V prvé řadě naimportujeme všechny potřebné videosoubory (s příponou m2v) a zvukové soubory (s příponou wav) do okna THEMES programu tak, že kliknete na symbol filmového pásu. Pravým tlačítkem myši aktivujeme funkci ADD FILES TO THEME a vybereme všechny audio a video soubory, které potřebujeme pro výrobu DVD disku. Všechny vybrané soubory se zobrazí v nabídce, u video souborů jejich první snímek, u zvuku se zobrazí grafické vyplnění zvukové vlny.

Nyní se rozhodneme mezi dvěma způsoby výroby DVD video disku podle toho, jakou strukturu menu chceme vytvořit:

  1. Jednoduchý DVD video disk bez menu s automatickým spouštěním videa po jeho vložení do přehrávače.
  2. DVD video disk s menu a složitější strukturou, obsahující více samostatných filmů, které chceme spouštět samostatně.

DVD video disk se strukturou 1 se hodí především pro výrobu mini DVD disků (tzn. MPEG2 video na CD-R médiu) především z toho důvodu, že na CD-R disk se vejde kolem 11 minut MPEG 2 videosouborů. Tato struktura obsahuje pouze jeden filmový pořad a žádné menu. Po vložení DVD disku do přehrávače se začne okamžitě přehrávat film (pořad). Tato struktura se tedy hodí pouze pro jeden film neboť další videopořady již nelze v jednoduché struktuře za úvodní film umístit.

Strukturu 2 použijeme především pro výrobu DVD video disků na DVD-R médiu neboť lze předpokládat, že na tento disk umístíme hned několik samostatných videopořadů, které budeme chtít vyhledávat a spouštět samostatně. Kapacita DVD-R média postačí při nižší kompresi až na 180 minut záznamu, proto je při této kapacitě složitější struktura disku téměř nutností.

Kapitoly článků

Diskuse ke článku Pioneer DVR-A03 a DVDit

Neděle, 22 Únor 2004 - 12:23 | Anonym | Nemám sice vypalovačku pineer, mám v článku...

Zobrazit diskusi